Na žižkovský vysílač se vrací Černého mimina. Horolezci ukotvili první z nich

Horolezci dnes na žižkovský televizní vysílač připevnili první z plastik obřích černých mimin od sochaře Davida Černého. Nové sochy jsou kopiemi deseti původních originálů. Horolezci v dalších dnech instalují zbývající sochy, délku prací ovlivní hlavně počasí. Počítá se s tím, že každý den by měli na vysokou věž ukotvit jednu sochu a práce by měly skončit do 9. dubna.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Žižkovská věž
doporučujeme

Miminka byla sňata kvůli renovaci v roce 2017. České radiokomunikace, kterým vysílač patří, nechaly za několik milionů korun vyrobit plastiky nové. Po vyřešení autorských práv se stanou jejich majetkem a na věži by měly zůstat natrvalo. Původní plastiky jsou aktuálně na výstavách v USA, řekl ČTK Černý.

Miminka na věži se mnohým líbí, i když při první instalaci vzbuzovaly i negativní reakce. Mnozí jejich fanoušci je ale také neznají zblízka, jak je mohou vidět třeba na Kampě, kde sochy stojí volně na trávě. Nejsou tak roztomilá, jak se většina lidí domnívá - obličeje mají deformované do čárových kódů. Server VirtualTourist.com ocenil v roce 2009 žižkovský vysílač i kvůli Černého miminům jako druhou nejošklivější stavbu světa.

zdroj: YouTube

Mimina byla na televizní věži umístěna poprvé v roce 2000 jako součást akce Praha - Evropské město kultury. Instalace ale nebyla technicky uzpůsobena pro dlouhodobé využití a dohoda s vlastníkem věže byla uzavřena jen na rok. Téměř rok přítomnost miminek na věži připomínalo pouze jedno z nich. Na konci roku 2001 byla připevněna za využití trvalejší technologie - přímo do plastik se umístily kovové pásky a ty se potom připevnily k plášti věže. Nyní se způsob ukotvení plastik opět změnil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Signal Festival 2019? Revoluce

04.09.2019 15:50 Sedmý ročník Signal Festivalu představí návštěvníkům 18 uměleckých instalací od tvůrců z České…

Řecko chystá velkolepé oslavy, žádá Francii o zapůjčení parthenónského…

24.08.2019 14:38 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis požádal při čtvrteční návštěvě Paříže francouzského prezidenta…

Hadí lázně půjdou k zemi? Památkáři už nemají na vlivného developera páky

13.08.2019 17:27 Aktualizováno Ačkoliv ochrana chátrajících klasicistních Hadích lázní v Teplicích trvá, protože je objekt uvnitř…

Staněk se rozloučil skandálním rozhodnutím. Ze seznamu památek vyřadil…

09.08.2019 16:24 Aktualizováno Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama