Jaký bude osud známého obchodního domu? Kotva byla definitivně prohlášena památkou

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Proti dřívějšímu rozhodnutí ministerstva kultury nikdo nepodal rozklad, takže nabylo právní moci. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva Martha Häckl, na informaci upozornil server iROZHLAS.cz. Prohlášení Kotvy za památku podle serveru nerozporoval ani vlastník budovy, firma Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly.

Přidejte svůj názor

Kotva (obchodní dům)
doporučujeme

"Proti rozhodnutí o prohlášení OD Kotva v Praze za kulturní památku jsme doposud neobdrželi žádný opravný prostředek. V takovém případě rozhodnutí o prohlášení OD Kotva za kulturní památku nabylo právní moci, a to dne 30. dubna," sdělila ČTK mluvčí ministerstva. Budova Kotvy, jejímiž autory jsou manželé Věra a Vladimír Machoninovi, je podle ministerstva výjimečná stavba z počátku 70. let minulého století. Architekti si originálně poradili s jejím zasazením do památkové rezervace.

První podnět k prohlášení Kotvy památkou, podaný roku 2007, neuspěl. Další řízení začalo roku 2016 a loni na podzim byl obchodní dům prohlášen památkou. Nový majitel Kotvy však proti tomu podal rozklad s odůvodněním, že byl jako nový vlastník opomenut. Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) následně prohlášení Kotvy za kulturní památku zrušil a věc vrátil ministerským památkářům. Vnuci autorů budovy to označili v prohlášení pro média za zvůli ministrů. Odbor památkové péče ministerstva kultury pak ale prohlásil Kotvu památkou znovu.

Kotvu čekají zhruba roční opravy za miliardy korun, které mají začít příští rok. ČTK to již dříve sdělil ředitel Kotvy Marek Vavřina. Je to největší projekt developera Pražská správa nemovitostí. Podle Vavřiny má k rekonstrukci povolení od původních architektů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Signal Festival 2019? Revoluce

04.09.2019 15:50 Sedmý ročník Signal Festivalu představí návštěvníkům 18 uměleckých instalací od tvůrců z České…

Řecko chystá velkolepé oslavy, žádá Francii o zapůjčení parthenónského…

24.08.2019 14:38 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis požádal při čtvrteční návštěvě Paříže francouzského prezidenta…

Hadí lázně půjdou k zemi? Památkáři už nemají na vlivného developera páky

13.08.2019 17:27 Aktualizováno Ačkoliv ochrana chátrajících klasicistních Hadích lázní v Teplicích trvá, protože je objekt uvnitř…

Staněk se rozloučil skandálním rozhodnutím. Ze seznamu památek vyřadil…

09.08.2019 16:24 Aktualizováno Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama