Na hlavním nádraží v Praze odhalí památník Woodrowa Wilsona

Praha - Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) a prezident Václav Klaus se ve středu před hlavním nádražím zúčastní slavnostního odhalení sochy bývalého amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. V soše, která připomíná jednoho z otců československé nezávislosti, je schovaná tuba s pamětními dokumenty.

Ilustrační fotografie

Pamětní dokumenty schované v nitru sochy podepsal primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS), starosta městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) nebo zástupce amerického velvyslanectví.

Památník Woodrowa Wilsona byl poprvé odhalen 4. července 1928. Během druhé světové války 12. prosince 1941, tedy den poté, co Německo vyhlásilo válku USA, byl stržen.

S nápadem na obnovu podle webových stránek Amerických přátel České republiky (AFoCR) přišel jejich tajemník Robert Doubek. "Inspirací mi byl památník Tomáše G. Masaryka, který Američtí přátelé České republiky postavili ve Washingtonu v roce 2002. Když přijede delegace z Prahy, jde mu vzdát poctu. A tak mě napadlo, že by bylo dobré, kdyby v Praze bylo něco, co by mělo společný význam pro Američany i Čechy. A Masaryk i Woodrow Wilson jsou přímo spojeni s českou státností. Obnovení Wilsonovy sochy chápu také jako vzdor vůči totalitnímu režimu, jeden ji nechal strhnout a druhý ji neumožnil obnovit. Tahle socha, to je symbol znovuzrození. Fénix vstávající z popela," uvedl.

Akce se také zúčastní arcibiskup Dominik Duka, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Korbelová Albrightová, exprezident Václav Havel, nebo americký velvyslanec Norman L. Eisen a jeho protějšek Petr Gandalovič (ODS).

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Související:

Právě se děje

reklama