Návštěvnost Benešovy vily trhá rekordy, budou i noční prohlídky

Sezimovo Ústí - Benešova vila na Táborsku se zájemcům v neděli otevřela naposledy v letošním roce. Průměrná víkendové návštěvnost činila okolo 600 lidí, což jsou rekordní počty, sdělil agentuře Mediafax Daniel Urban z Úřadu vlády, který objekt spravuje.

371

Vila Hany a Edvarda Benešových je otevřena vždy od května do října, každý poslední víkend v měsíci. "Průměrná víkendová návštěvnost je vždy okolo 600 lidí. V červenci jsme však zaznamenali opravdu velký nápor, kdy se do objektu přišlo během soboty a neděle podívat 1100 lidí," uvedl Urban.

Doba komentované prohlídky ve skupinách je 40 minut, včetně prohlídky přilehlého parku, který stejně jako vilu manželé Benešovi zakládali.

"Pro příští rok na sezónu, kdy je vila zpřístupněna veřejnosti, připravujeme novinku. Mělo by se jednat o noční prohlídky. První by se mohla uskutečnit 28. května, na kdy připadá výročí narození Edvarda Beneše," dodal Urban.

Jen během soboty navštívily Benešovu vilu stovky lidí. Prohlídky se konaly po čtvrthodinách. Ve skupince je vždy maximálně 15 lidí. Ročně pak objekt v Sezimově Ústí navštíví okolo čtyři a půl až pěti tisíc lidí. Vládní úřad zatím neuvažuje o tom, že by plán prohlídek rozšířil, například na každý víkend od jara do podzimu.

Návštěvníci si zde mohou prohlédnout jak exteriér vily, jejíž fasáda se navrátila do původního barevného pojetí s typickými zelenými okenicemi, tak i část interiéru. Lidé uvidí oblíbené prezidentovo zákoutí, které se nachází v přízemní hale, dále jídelnu a pracovnu, jež se spolu s ložnicí nachází v prvním patře.

V Benešově ložnici je také autentické lůžko druhého československého prezidenta, na němž 3. září 1948 zemřel.

V současné době slouží dům k prohlídkám, jinak je veden jako reprezentativní objekt pro potřeby premiéra a dalších členů vlády. Dříve fungoval i jako rekreační středisko členů vlády. Za minulého režimu zde nejčastěji pobýval tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal. Po revoluci zde spala či dovolenou trávila řada politických reprezentantů, například Stanislav Gross nebo Karel Březina.

Vila v Sezimově Ústí byla postavena v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Za doby, kdy zde prezidentský pár žil, sem jezdila i řada známých osobností z řad přátel obou manželů. Například T. G. Masaryk, spisovatel Karel Čapek nebo herec Vlasta Burian, s nímž Hana Benešová na přilehlých kurtech hrávala tenis.

Do vlastnictví Úřadu vlády byla vila převedená v roce 1975 po smrti Hany Benešové.

V listopadu 2000 prohlásilo ministerstvo kultury někdejší letní sídlo Edvarda Beneše za kulturní památku. Vila prošla v letech 2006 až 2009 náročnou obnovou za 20 milionů korun, během níž se odstranily necitlivé zásahy a opraven byl i plášť budovy. Ve spolupráci s Husitským muzeem v Táboře se do interiéru vrátil dobový inventář a vila získala svůj původní charakter.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

28.09.2021 11:20 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Související:

Právě se děje

reklama