Ministerstvo probere budoucnost otáčivého hlediště v Českém Krumlově

Praha - Odborná komise bude v pondělí na ministerstvu kultury rozhodovat o osudu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Má přijít na to, jak obnovit zámecké zahrady, ale současně zachovat možnost, aby se v ní mohla dál konat divadelní představení pod širým nebem, informovalo ministerstvo kultury.

Ilustrační fotografie

O otáčivém hledišti odborníci na ministerstvu kultury naposledy jednali 4. října. Všichni se shodli na tom, že by se otáčivé hlediště mělo nechat na původním místě. Otáčivá točna je ovšem trnem v oku památkářům a také Výboru světového kulturního dědictví UNESCO. Společně tvrdí, že kovová konstrukce narušuje historický ráz barokní zahrady a její vzhled hyzdí. Proto by nejlepším řešením bylo vystavět nové zařízení mimo zámeckou zahradu. To ale podle mnoha odborníků, včetně odborníků na kulturu i cestovní ruch, může zničit turismus v Krumlově. Podle verdiktu stavebního úřadu v Českém Krumlově je současné hlediště stavbou dočasnou a její užívání je povoleno do 30. září roku 2015.

V červenci UNESCO vyzvalo Českou republiku, aby demontáž otáčivého hlediště urychlila. Česko musí rovněž do 1. února 2013 předložit zprávu o stavu ochrany památkových objektů v Českém Krumlově a o plnění požadavků organizace. Zástupci UNESCO vznesli námitky proti otáčivému hledišti hned po zařazení Českého Krumlova na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992. Točna se podle nich nachází příliš blízko letohrádku Bellarie, což je nejcennější stavba zahradní architektury v Čechách.

Pokud by točna z Českého Krumlova nezmizela, může se stát, že UNESCO zahájí správní řízení o vyškrtnutí Krumlova ze seznamů kulturního dědictví UNESCO.

Na pondělní schůzce má generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková předložit plány obnovy českokrumlovské zámecké zahrady a obnovy letohrádku Bellárie. Součástí revitalizace zahrady je architektonická soutěž na novou realizaci otáčivého hlediště. Jihočeské divadlo má zpracovat technické požadavky pro fungování nového otáčivého hlediště včetně požadavků na zázemí pro divadelní provoz.

Náklady na výstavbu nového hlediště se odhadují na 300 až 500 milionů korun, a to i v případě, že by bylo přesunuto například jen o 50 metrů od původního místa, jak se také uvažovalo.

Točna v zámecké zahradě stojí v různých podobách už od roku 1958, její kapacita je dnes 658 diváků. Ze zahrady měla být odstraněna už na jaře roku 1999. Ministerstvo kultury několikrát rozhodlo o prodloužení její životnosti.

Kromě krumlovské točny má Česká republika další unikát, kterým je menší otáčivé hlediště v Týně nad Vltavou s kapacitou 200 diváků. Vzniklo v 80. letech minulého století k 100. výročí znovuotevření Národního divadla v Praze.

Témata: kultura

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Související:

Právě se děje

reklama