Karlův most v Praze slaví narozeniny

Praha - Karlův most je nejstarším mostem v Praze a jeho základní kámen položil 9. července 1357 sám císař Karel IV. Most, který v historii fungoval jako jedna z nejdůležitějších dopravních tepen hlavního města, dnes patří mezi jeho nejvýznamnější památky, denně po něm projdou tisíce turistů.

ilustrační fotografie

Karlův most stojí na místě Juditina mostu, který zničila povodeň v roce 1342. Šířka mostu je 9,40 metru a je dlouhý od věže k věži 516 metrů. Most má celkem 16 mostních obloků a výška vozovky nad Vltavou dosahuje 13 metrů. Karlův most odolával povodním mnohem lépe než nižší Juditin most.

K práci na novém mostě byl přizvaný tehdy sedmadvacetiletý architekt katedrály sv. Víta Petr Parléř. Ten založil mezi vltavskými břehy mostní spoj, který byl tak široký, že se na něm daly pořádat i turnaje. Zcela dokončený byl most někdy na počátku 15. století. Již v roce 1378 kráčel přes nedokončenou stavbu pohřební průvod s ostatky Karla IV.

Most prošel za svou historii mnoha změnami. V roce 1411 byla dostavena Staroměstská mostecká věž a přestavěna věž Malostranská. V době Jiřího z Poděbrad byla výzdoba mostu rozšířena o jezdeckou sochu krále Jiřího. V různých pramenech se uvádí, že na mostě byla také socha spravedlnosti, sloup se lvem, boží muka a krucifix.

Z gotické doby se žádná výzdoba nedochovala. Druhou stavební etapu zažil most v baroku. Most od této doby zdobí nevídaná galerie barokních sousoší. Soubor 30 převážně barokních soch a sousoší z přelomu 17. a 18. století doplnily v 19. století sochy novogotické a klasicistní. Na mostě tak dnes můžeme obdivovat sochy od Matyáše Bernarda Brauna, Brokoffa, Jäckela a dalších významných barokních umělců. Na mostě se také nachází socha legendární postavy Bruncvíka. Při procházce po mostě najdeme na 75 postav, pokud nepočítáme malé hlavičky andělíčků.

Karlův most byl také několikrát vážně poškozený a několikrát ohrožený povodněmi. Na mostě se i bojovalo a při ostřelování Prahy v roce 1848 bylo zasaženo osm plastik. Poslední ranou byla pro celistvost původní sochařské výzdoby povodeň v roce 1890, která most protrhla a pohřbila ve vlnách Vltavy Brokoffova sousoší sv. Ignáce a sv. Františka Xaverského.

Velkou opravou prošel most v letech 2007 až 2010. Díky rekonstrukci, která skončila v listopadu loňského roku, by měl most přežít i extrémní povodně. Oprava vložila pod vozovku vanovou hydroizolaci, která má zamezit zatékání vody do konstrukce mostu. Opravy mostu doprovázela celá řada problémů, nechyběla trestní oznámení či pokuty. Rekonstrukci mostu kritizovala i památková inspekce ministerstva kultury.

Témata: Praha

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Související:

Právě se děje

reklama