Pražské divadlo slaví úspěch na scéně off-Broadway

Praha / New York – Hra pražského Švandova divadla slaví úspěchy na newyorkské scéně. Americké publikum má příležitost zde vidět komorní drama The Good and the True vyprávějící o době druhé světové války.

Švandovo divadlo

Na prknech prestižní off-Broadwayské scény DR2 uvádí komorní drama The Good and the True, které vypráví o osudech české herečky Hany Pravdové a olomouckého atleta Miloše Dobrého, jimž se povedlo uniknout z pekla koncentračních táborů.

O velkém úspěchu hry českých autorů Lucie Kolouchové, Tomáše Hrbka a Daniela Hrbka svědčí skutečnost, že představení je uváděno osmkrát týdně a pyšní se plným hledištěm, které velmi často oceňuje hru i herce aplausem ve stoje.

Inscenaci zde mohou diváci shlédnout v podání anglicky mluvících herců Isobel Pravda a Saula Reichlina, hru zrežíroval Daniel Hrbek. Hrbek se může pochlubit velmi pozitivními recenzemi, které se o hostujícím titulu ze Švandova divadla vyjadřují s uznáním a respektem. Uznání se dočkal i v deníku New York Times, který se vyznačuje spíše přísností.

„Fakt, že o nás projevili zájem listy jako New York Times nebo New Yorker, je pro další osud produkce nesmírně důležitý. Konkurence je tu velice ostrá, slavná jména tu hrají takřka na každém rohu, a každá lichotivá zmínka se proto nesmírně cení," uvádí Daniel.

Vlivem pozitivních mediálních reakcí, které v zámoří skutečně něco znamenají, přichází do Švandova divadla další pozvání. V červnu 2015 bude hra uvedena v rámci největšího světového festivalu židovského divadla.

„Po návratu z New Yorku do Prahy budeme jednat o spolupráci Švandova divadla s Ernst Deustch Theater v Hamburgu, v plánu je také společný projekt s izraelskými divadelníky. A přihlásilo se i několik amerických producentů, kteří by rádi The Good and the True zahráli i na jiných místech Spojených států," dodává Daniel Hrbek.

Hra by mohla být uvedena i v České republice. Jednání probíhají s východočeským Potštejně, kde Hana Pravdová žila s manželem během okupace. Česká verze je pod názvem Šoa se Zuzanou Onufrákovou a Miroslavem Hruškovou uváděna také stále v domácím Švandově divadle, kde ji můžete vidět nejdříve 25. září.

Na představení v New Yorku přicházejí ve velkém lidé z brooklynské židovské komunity, jejichž předci mají s holocaustem osobní zkušenost. „Reagují velice vřele a v divadle zůstávají i po skončení představení, aby s námi mohli diskutovat. Citlivě vnímají všechny projevy antisemitismu v Evropě," popisuje Hrbek.

Představení bude v divadle DR 2 na Union Square hostovat až do 14. září.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

RECENZE: Světáci nejsou jen filmová komedie. V Brně adaptaci pro divadlo…

20.12.2021 21:50 Známý film Vratislava Blažka z roku 1966, v režii Zdeňka Podskalského, je dnes už ikonickým dílem…

RECENZE: Opera Peter Grimes v Národním divadle v Brně je hravá i dramatická

09.12.2021 21:18 Opera britského hudebního velikána přichází na brněnskou hudební scénu. Benjamin Britten připomíná…

Související:

Právě se děje

reklama