Zemřel Miloš Kročil (†72), herec z Četnických humoresek

Brno - Smutná zpráva zasáhla Brno, ve věku nedožitých 73 let zemřel herec Miloš Kročil, který působil v Divadle bří Mrštíků (nyní Městské divadlo Brno). Mohli jste ho také vidět například v seriálu Četnické humoresky nebo Stopy zločinu.

Přidejte svůj názor

Miloš Kročil

Herec a pedagog Miloš Kročil pocházel z nevelké vesnice Vyškovec u Uherského Brodu. Do tehdejšího Divadla bratří Mrštíků přišel v roce 1965 po absolvování JAMU a tuto brněnskou scénu už neopustil. Divákům se zapsal hned řadou významných rolí. V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let patřil k nejobsazovanějším hercům souboru. Za svoji hereckou kariéru ztvárnil ve více než 130 inscenacích na úctyhodných 150 postav a charakterů. Rád vzpomínal například na Tiberge z Manon Lascaut, knížete Václava z Tylovy Drahomíry, Shakespearova Hamleta a Richarda II., Pierra Bezuchova v dramatizaci Vojny a míru, Chuse v představení Pravdy o zkáze Sodomy, Kreona z Anouilhovy Antigony, zmiňme také role Teiresiás (Odysseia), Dr. Grimwig (Oliver!), Lékař (Nana), Rabín (Šumař na střeše) a mnohé další.

Od roku 1995 zastával v Městském divadle Brno také funkci zástupce ředitele ve věcech uměleckých, a to až do roku 2004. Podílel se i na tvorbě divadelního měsíčníku Dokořán – pro úvod vybíral verše o divadle (nálezy nezřídka objevné) a psal do něj kapitoly z archivu.

Členem hereckého souboru byl až do roku 2010, kdy odešel do důchodu, na jevišti jsme jej však stále mohli potkávat až do současnosti v inscenacích jako Betlém (Kašpar, Rabín Mojžíš Ascher, Hospodský) či Cikáni jdou do nebe (Velebníček).

Věnoval se také publikační činnosti, vydal knihy Umění vyprávět a Na počátku bylo slovo. Do posledních dnů působil mimo jiné v Českém rozhlase a na JAMU, kde byl oblíbeným pedagogem.

Dlouholetý kolega Miloš Kročil, který zasvětil svůj profesní život Městskému divadlu Brno, kde působil více než tři desetiletí, nás včera, 28. října 2014, náhle navždy opustil ve věku nedožitých 73 let. Jeho um, elán, pozitivismus se však nesmazatelně zapsaly do stěn divadla i do paměti diváků, kolegů, přátel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ledecký návratem muzikálu Galileo popřel verše z jeho ústřední písně.…

10.02.2019 15:50 RECENZE - „Je tolik řek a já už vím, dvakrát do žádný nevstoupím,“ zpívá se v ústředním hitu…

Nadčasové klasika v Brně: Don Carlos v podání Národního divadla je…

03.02.2019 18:21 RECENZE - Málokterá opera světového repertoáru je tak výrazná, jako Verdiho Don Carlos. Málokterá…

Zemský ráj to na dohled? Téměř sci-fi inscenace v brněnské Redutě

30.01.2019 11:32 RECENZE: Bývá dobrým zvykem uvádět na scéně Národního divadla Brno v staroslavné Redutě inscenace,…

Bouře a klid: Nevšední zážitek z multižánrového představení o životě Emy…

29.01.2019 20:33 RECENZE - Brněnskou vilu Tugendhat není snad potřebné představovat. Jedna z ikon meziválečné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama