Představení Scratch se vám dostane pod kůži

RECENZE – Příběh dvou mladých lidí, kteří vyjdou ze stejného místa, ale dojdou k odlišnému cíli – tak by se dala stručně charakterizovat hra Lutze Hübnera SCRATCH, kterou má na repertoáru Divadlo X10, jehož domovskou scénou je Strašnické divadlo. Představení Scratch se vám dostane pod kůži.

Představení Scratch
doporučujeme

Je noc, odjel poslední vlak a na nástupišti sedí vyděšená dívka, která vidí násilníka v každém, kdo se jen přiblíží. Stejně jej spatří i v nesmělém Jörgovi, který se oproti vystrašené Tamle nenechá nepřívětivou situací rozhodit, přestože by byl raději v tanečním klubu. Jejich setkání je zdánlivě nedůležité, dá ale směr jejich dalšímu životu. Každou situací v životě je člověk poznamenán. V některých případech negativní zkušenosti převažují, jako je tomu u Jörga. Jednotlivé jizvy postavy mění a posouvají je tak zcela jinam. V některých momentech je pak konfrontován se svým vlastním odrazem, kdy druzí uvažují stejně jako on předtím, než se změnil. Do jisté míry je hra Scratch o hledání sebe sama, o hledání člověka, kterého člověk ztratil v průběhu života.

Postavy Tamly a Jörga se obě během hry vyvíjejí. S jejich proměnou se dva mladí talentovaní herci – Anna Císařová a Václav Marhold – popasovali skvěle. Jejich herecký výkon není v žádném případě opatrný, oba dva hrají své postavy naplno. Další herci během představení prostřídají několik rolí, které byly pro Tamlu a Jörga v životě podstatné, přestože sehráli jen krátkou epizodu. Zatímco Tamla měla štěstí na férové lidi, Jörg několikrát pořádně zakopl kvůli své důvěřivosti. Jeho do jisté míry roztomilá neschopnost se stala až životu nebezpečnou. V řadě dalších rolí se představili Tomáš Krejčíř a Šimon Krupa.

Pro představení si ve Strašnickém divadle pohráli s klasickým divadelním sálem, který pozměnili. Uprostřed hlediště je postavena rampa, která představuje nástupiště, molo a jindy poslouží rozložená jako staveniště. Je nutné také ocenit dokonalost rekvizit, které dodávají dramatickým momentům na skutečnosti.

Hru, jejímž názvem je označení pro zvuk prudkého zastavení hrající desky, v podání Divadla X10 nesledujete, toto představení prožijete nejen díky umístění „jeviště", kdy máte příběh na dosah, ale také díky věrohodným efektům a zejména díky skvělému hereckému výkonu všech herců. Možná jste o Divadle X10 ještě neslyšeli, jestli zajdete do Strašnického divadla na představení Scratch, rozhodně neodejdete zklamaní. V mnoha ohledech tato inscenace převyšuje renomovaná divadla.

Lutz Hübner: Scratch
Překlad: Petra Čechmánková
Režie: Viktorie Čermáková
Dramaturgie: Lenka Kolihová Havlíková
Výprava: Zuzana Rusínová Štefunková
Hudba: Myko

Hrají
Anna Císařová, Václav Marhold, Šimon Krupa, Tomáš Krejčíř nebo Hynek Chmelař

Premiéra: 27. a 28. dubna 2014
Nejbližší repríza ve Strašnickém divadlo : 4. prosince 2014

Témata: Divadlo X10
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Právě se děje

Další zprávy

reklama