Putin se setká v pražském Švandově divadle s Biľakem

Praha – V pražském Švandově divadle připravují uvedení hry o setkání Vladimíra Putina s Vasilem Biľakem. Hra Putin a Biľak u trezoru bude první novinkou roku 2015. Premiéra proběhne na konci ledna v podzemním Studiu.

Putin a Bilak u trezoru. 1 čtená zkouška. Marek Pospíchal jako Vladimír Putin

Noční groteskou o zvaných i nezvaných hostech v cizích pokojích a cizích zemích bude hra, která rozvíjí diskuzi nad důležitými politickými milníky pro naši zem. Hra Putin a Biľak u trezoru zprostředkuje setkání těchto dvou politiků, z nichž jeden je autorem zvacího dopisu, po čemž následoval vstup vojsk varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, druhý rozehrává politické hry nyní ve vztahu k Ukrajině.

I Vladimír Putin chce spát, ale ruší ho noční návštěvy. Zejména pak ta nejnovější – podivně blábolící chlap bůhví odkud. Protože se chce tajemné návštěvy zbavit, přijdou na řadu judo, prudká slova a střelba, tak jak Vladimíra Putina známe z ruského tisku. Jenomže to návštěvníka nevyžene, protože dědek je zatraceně odolný, naopak si začne klást požadavky a chce jakýsi dopis. Ale nic nedává smysl – není vidět na kamerách, říká, že je z Československa, ale přitom se jmenuje Vasil!

Inscenaci připravuje autorka scénáře a režisérka Viktorie Čermáková. „Na úkolu od uměleckého šéfa Švandova divadla Doda Gombára, jak lze na jevišti propojit právě tyhle dva politiky, mě nejvíc zajímalo téma moci: jak chutná, i co všechno s člověkem udělá," uvádí ke hře, k níž jí byly prameny nejen odborné statě, ale též dokumenty či slavný film Diktátor Charlieho Chaplina. V roli ruského vůdce uvidíte Marka Pospíchala, jako zesnulý komunistický funkcionář se představí Miloslav Mejzlík. Dvojici doplní asistentka Anna v podání Martiny Krátké.

Premiéra proběhne ve Studiu Švandova divadla 31. ledna 2015.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Související:

Právě se děje