Ďábelský holič Sweeney Todd se představí v Divadle na Orlí

Brno – Příběh ďábelského holiče Sweeneyho Todda znají čeští diváci především díky stejnojmennému filmu Tima Burtona. Již v pátek 12. prosince v 19 hodin se však obdivovatelé této hororové postavy mohou těšit i na muzikálovou novinku, kterou uvede Hudebně-dramatická laboratoř Janáčkovy akademie múzických umění v Divadle na Orlí. Muzikál Sweeney Todd je dílem skladatele a textaře Stephena Sondheima a libretisty Hugha Wheelera.

V titulní roli Sweeneyho Todda se představí Štěpán Kaminský
doporučujeme

Muzikál Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street byl poprvé uveden na Broadwayi v roce 1979. Příběh ďábelského holiče Sweeneyho Todda, který se vrací z vězení zpět do Londýna poté, co byl nespravedlivě odsouzen, a netouží po ničem jiném než po kruté pomstě, bude vůbec poprvé uvedený v české verzi. Nastudovali jej studenti 4. ročníku Ateliéru muzikálového herectví doc. Mgr. Sylvy Talpové a hosté jako kupříkladu umělecká šéfka Městského divadla Zlín Hana Mikolášková, která se ujala režie. „Sondheim ve světě muzikálu je pro mě něco jako Janáček v opeře. Jeho hudba místy doslova režíruje, ale zároveň nechává značný prostor pro osobitou režijní i hereckou interpretaci. Jakkoli může na někoho působit experimentálně, složitě, já ji vnímám jako výsostně dramatickou a divadelní," uvedla režisérka. Známý americký skladatel Stephen Sondheim se mimo jiné proslavil také jako textař legendární Bernsteinovy West Side Story.

„Překlad muzikálu vznikl speciálně pro naši inscenaci a jeho autorem je Alžběta Šáchová. Sweeneyho Todda studenti herectví představí poprvé v českém jazyce. Stephen Sondheim doposud napsal šestnáct muzikálů a zhruba čtyři stovky písní," uvedl dramaturg Miroslav Ondra. Originální anglickou verzi s českými titulky režie nechtěla kvůli tomu, aby studenti měli možnost náročný příběh a nesnadné postavy vůbec interpretovat. „A český jazyk navrch přiblíží tuto anglosaskou legendu i vnímání tuzemského diváka, protože u nás prostě Sweeney Todd a masové koláčky paní Lovettové nejsou takovým hitem, jako v anglicky mluvících zemích. Tam je zná každé dítě podobně, jako my známe lotra Babinského nebo Čachtickou paní," doplnila režisérka.

O hudební nastudování se nyní postarala Dada Klementová a Daniel Kyzlink, který bude také řídit živý orchestr. Na inscenaci se dále podílela choreografka Hana Achilles, která v inscenaci nebuduje choreografie ve smyslu tanečních čísel, ale celou inscenaci propojuje pohybovou stylizací. Scénu a kostýmy navrhl student 4. ročníku činoherního herectví David Janošek, který jako host ztvární i jednu z rolí. Na kostýmech spolupracovala také Kateřina Veselá.

Premiéra jedinečného muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street bude uvedena 12. prosince 2014 v 19 hodin v Divadle na Orlí. První reprízy se uskuteční v pondělí 15., úterý 16. a ve středu 17. prosince. Vstupenky je možné rezervovat přes webové stránky divadla www.divadlonaorli.jamu.cz. Více informací Luboš Mareček (mluvčí JAMU), e-mail: [email protected]

Témata: JAMU
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama