Hořkou komedii P.R.S.A. s funerální tematikou uvedou v Divadle Palace

Praha – Že štěstí na životního partnera není nic samozřejmého, o tom by mohla vyprávět pětice hrdinek komedie, kterou brzy uvedou v Divadle Palace. Hra Eugeniusze Szybała P.R.S.A., kterou zrežíroval Vojtěch Štěpánek, bude mít premiéru již příští týden.

Komedie P.R.S.A. bude mít v Divadle Palace premiéru 18.12.2014. Foto: Roman Albrecht

Občas se v životě něco nepovede, pokud se však dostaneme kvůli náhodě do absurdní situace, je potřeba to vzít s humorem. Tak se se svým omylem popasuje pětice žen tří generací jedné rodiny. Místo pompézní oslavy objednaly velkolepý pohřeb, ale to přece nezkazí oslavu osmdesátých narozenin. Díky nadhledu si i takovou pitoreskní oslavu plnou sladkých rakviček, svíček a věnců dosyta užijí.

Se stejným pohledem pohlíží ženy této rodiny i na své životy, ve kterých zrovna neměly štěstí na partnery. Sebeironie a nadhled jim proto není cizí. „Žádná z pětice hrdinek mé hry nezná svého otce. A na otce svých dětí se snaží co nejrychleji zapomenout. Během hry se z dcery stává matka, z matky babička, z babičky prababička. Otázky, které si někdo nepoloží za celý život si naše hrdinky musí klást denně: Je otec pro výchovu důležitý? Je rodina bez otce kompletní? Existuje život po životě? Je můj současný partner současně mým partnerem posledním? Je hypotéka na 2+kk v příměstské novostavbě skutečným štěstím?," řekl ke hře autor Eugeniusz Szybał.

Režisér Vojtěch Štěpánek se k této hře vrací po několika letech., ale to neznamená, že půjde o naprosto stejnou inscenaci. Eugeniusz Szybał speciálně pro uvedení v Divadle Palace upravil závěr hry a připsal nový poslední obraz hry. Partnerská tematika režiséru Vojtěchu Štěpánkovi není nijak cizí: „Hořká komedie s funerální tematikou je tak trochu odpovědí na hru Testosteron, kterou jsem režíroval před několika lety."

Při prvním uvedení v roce 2011 ve Strašnickém divadle vynikala Kristýna Leichtová, proto ji režisér přizval i k druhému uvedení. „Jsem šťastná, že jsem dostala možnost vrátit se po čase k představení P.R.S.A.. Jsem totiž přesvědčena o kvalitě textu, se kterým se může ztotožnit každá žena," uvedla mladá talentovaná herečka.

Dalšími herečkami, které mohli diváci vidět v předchozím nastudování a nyní se ke hře vracejí, jsou Eva Lecchiová a Ivana Wojtylová. Doplňuje je Ilona Svobodová a Jana Bernášková.

V jediné mužské roli této inscenace uvidíte Jaromíra Noska, který k ženskému kolektivu uvedl: „Je podivné na chvíli si odskočit od každodenních normálních divadelních strastí a radostí a začít - jako muž - sám samotinký zkoušet jenom se ženami. A to pěti ženami napříč generacemi. Je podivné za celou hru neříct skoro nic a ke konci najednou monolog a striptýz. Je podivné za celou zkoušku nemít si s kým popovídat o motorech a o fotbale. Přesto však dobré. Někdy je dobré na chvilku se odklonit od piva k vínu." Jaromír Nosek bude v roli alternovat s Richardem Trsťanem.

Premiéra hořké komedie P.R.S.A., jejíž podtitul zní Pět žen, tři generace, jedna rodina, stejný osud... , bude mít v pražském Divadle Palace premiéru ve čtvrtek 18. prosince 2014.

Témata: Divadlo Palace

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje