Jeden fór následuje druhý stejně jako salvy smíchu. Taková je Láska v Divadle Bez zábradlí

RECENZE – V Divadle Bez zábradlí uvedli staronově hru Murraye Schisgala Láska a dobře udělali. Kdo se rozhodl vyrazit na toto představení do pražského divadla, byl plný očekávání již předem, jak jinak si vysvětlit vyprodaná představení. Reakce nadšeného publika jsou pro herce velkou a zaslouženou odměnou za jejich herecké výkony.

Divadlo Bez zábradlí uvádí hru Láska

Po čtyřiceti letech se setkávají spolužáci ze školy, kteří byli nejlepšími kamarády. Zatímco Harry Berlin (Zdeněk Žák) je zničený životem, neboť se nedokázal přenést před nepříznivý osud, který si s ním pohrával již od dětství, Milt Manville (Karel Heřmánek) srší optimismem a sebevědomím, jenomže i Milt má své trápení. Jak to tak bývá, kamarádi se začnou předhánět, kdo je na tom hůř, až se jejich rozhovor stane přinejmenším absurdním. Až se dozvíme, jaké trápení sužuje Milta – neví, jak se zbavit své současné partnerky, když chce žít s milenkou. Začne tak spřádat plán, jak to udělat – co takhle nabídnout svoji manželku Ellenu (Dana Morávková) Harrymu? Je kousek od sebevraždy, to by mohlo pomoci... Od této chvíle se začne rozvíjet vztahový kolotoč, ve kterém jako by se se vším mohl divák již někdy setkat.

Celá hra Murraye Schisgala se nese v grotskním duchu, kdy je téměř vše nadsazeno a dohnáno do absurdna. Celá hra je ve své podstatě složena z humorných scén, kdy jedna přebíjí druhou. Krásným příkladem je zamilovaný zpěv Harryho a Elleny, který si vysluhuje od diváků bouřlivé reakce. Ty herce vyloženě nabíjí energií. Nejvíce je toto nadšení patrné na Karlu Heřmánkovi, který si nadšení publika užívá a chce publikum stále více a více rozesmát. V roli Harryho zhrzeného životem exceluje Zdeněk Žák, který je ve své roli zcela přirozený, ale také klaun. V komických rolích vynikají zejména muži a málokdy se poštěstí vidět ženu, která s muži v humorných scénách dokáže držet krok. Přestože by to do Dany Morávkové řekl asi málokdo, zvládá tuto hereckou roli na jedničku.

Pro komedii Láska vybudovali na jevišti Divadla Bez zábradlí nábřeží, které je vystavěné do detailu, aby scéna nabízela mnoho variací. Scénu například tvoří dvoje schodiště, pouliční osvětlení i polorozpadlé zábradlí, které dobře evokuje prostory vyloženě „lákají" Harryho k sebevraždě a Milta zase k vymetání popelnic. Představení vyniká i dobře zvolenými kostýmy, které podtrhují groteskní podobu této komedie.

Chcete-li se skutečně odreagovat, na dvě hodiny vypnout a nechat se bavit, zajděte na hořkou komedii Láska, která dokazuje, že s partnerskými vztahy to není jen tak.

Murray Schisgal: Láska
Režie: Alice Nellis
Scéna: Adam Pitra
Kostýmy: Katarína Hollá

Hrají
Karel Heřmánek
Dana Morávková
Zdeněk Žák

Premiéra: 1. října 2002
Obnovená premiéra: 8. října 2014
Nejbližší reprízy: 13. a 25. prosince 2014, 15. a 17. ledna 2015.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje