ABBA s českým textem? Muzikál Mamma Mia roztleskal zaplněné Kongresové centrum

RECENZE – Muzikál Mamma Mia postavený na hitech skupiny ABBA slaví úspěchy po celém světě, před pár lety se s příběhem mohli seznámit diváci po celém světě díky filmovému zpracování s Meryl Streep. V pražském Kongresovém centru se v pátek večer představila česká verze slavného muzikálu Mamma Mia Muzikál, ve kterém zazářili Alena Antalová a Jiří Langmajer, byl zaplněným sálem odměněn bouřlivým potleskem.

Obsazení české verze muzikálu Mamma Mia!
doporučujeme

Příběh mlaďounké Sophie (Petra Vraspírová), která touží najít svého otce, aby ji mohl dovést k oltáři, vypráví muzikál Mamma Mia. Ústředním tématem je nezodpovědné mládí, které vyplouvá po jednadvaceti letech na povrch jako kostlivec. Při premiérovém představení se představili Alena Antalová jako Donna, Jiří Langmajer (Sam), Radka Fišarová (Tanya), Hana Křížková (Rosie), Petr Kolář (Bill), Tomáš Trapl (Harry) a Tomáš Smička (Sky). Největšího diváckého hlasu se dočkali Alena Antalová, která písně odezpívá i hlasovým projevem odehraje, Jiří Langmajer a Hana Křížková, která rozesmála publikum snad při každém svém výstupu.

Česká verze muzikálu je odlišná od zahraničních, neboť získala souhlas k vlastnímu scénografickému řešení a návrhům kostýmů od majitelů licence. Nelze si však nepovšimnout jisté blízkosti s již zmíněným filmovým zpracováním, kterému jsou v mnoha případech podobné kostýmy. To ovšem není ničemu na škodu. Stejně jako gestikulace Aleny Antalové, která je inspirována Donnou v podání Meryl Streep.

Na jevišti jsou tři kulisy, které mají „dvě tváře". Snadnou manipulací se pak dvorek u hotelu proměňuje na pokoj v domě. Kulisy by působily na velkém jevišti, jaké je v Kongresovém centru, poměrně titěrně, ale doplňuje je promítnuté pozadí za nimi a bohatost viditelného osvětlení, čímž se jeviště zaplnilo.

Orchestr řídil Dalibor Kapras a klobouk je třeba smeknout před nastudováním hudby. Hity skupiny ABBA jsou výjimečné a zajímavé znásobením vokálů, což se povedlo i v české verzi muzikálu díky doprovodu sboru.

Texty písní byly se svolením autorů přeloženy Adamem Novákem do českého jazyka. To na první pohled vzbuzuje spíše nedůvěru, než nadšení, jelikož největší hity švédské skupiny jsou tak notoricky známé. Překlady anglických textů jsou ale vystavěny tak, aby šlo takřka o doslovný překlad s lehkými úpravami, které vyžadují verše. Český jazyk tak romantice příběhu nikterak neškodí. Navíc díky překladu je muzikál otevřený všem divákům a děti o nic zásadního nepřicházejí.

O vstupenky na muzikál Mamma Mia byl obrovský zájem již měsíc před prvním uvedením. Pokud byste se tedy chtěli vydat do Kongresového centra v Praze, na jehož jevišti se bude příběh Donny, Sophie a jejích třech „otců" odehrávat, zajistěte si vstupenky raději hned, neboť řada z nejbližších (až do konce února) termínů představení je víceméně vyprodaná. Celkem už se prodalo více jak 73 tisíc vstupenek.

Mamma Mia
Překlad a české texty: Adam Novák
Režie: Antonín Procházka
Asistent režie: Vilém Dubnička
Dirigent: Dalibor Kapras / Kryštof Marek / Miloš Krejčí
Choreografie: Ivana Hannichová
Sbormistr: Alena Průchová
Kostýmy: Roman Šolc
Asistent kostýmního výtvarníka: Miluše Thumová
Scéna: Radek Havlíček

Obsazení
Donna: Alena Antalová / Leona Machálková / Daniela Šinkorová
Sophie: Hana Holišová /Ivana Korolová / Sabina Křováková / Petra Vraspírová
Sky: Michael Foret / Jan Kopečný / Tomáš Smička
Harry: Petr Kotvald / Pavel Vítek / Tomáš Trapl
Bill: Petr Kolář / Oldřich Kříž / Bořek Slezáček
Sam: Bronislav Kotiš / Jiří Langmajer / Roman Vojtek
Tanya: Ivana Chýlková / Radka Fišarová / Olga Lounová / Michaela Nosková
Rosie: Jitka Asterová / Jaroslava Kretschmerová / Hana Křížková / Olga Lounová
Lisa: Alžběta Bartošová / Barbora Skočdopolová / Veronika Vyoralová / Karolína Krézlová
Ali: Kateřina Klausová / Ilona Maňasová / Vendula Příhodová
Pepper: Martin Hubeňák / Peter Pecha
Eddie: Laco Hudec / Radim Pátek / Petr Ryšavý

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama