Moravské divadlo Olomouc odhalí původce nevěry

Olomouc – Mohou za nevěru více muži nebo ženy? Otázku nastolí nová inscenace nazvaná Spor, která bude uvedena na jevišti Moravského divadla Olomouc již v pátek 19. prosince v 19 hodin. Komedii oblíbeného francouzského dramatika Pierra de Marivauxe nastudoval se souborem činohry slovenský režisér Michal Spišák. V titulní roli se diváci mohou těšit na Vladimíru Včelnou a Petra Kubese.

Z inscenace Spor: Jaroslav Krejčí, Petr Kubes a Vladimíra Včelná, foto: Pavel Malý

Autorem hry Spor je jeden z nejvýznamnějších francouzských dramatiků 18. století Pierre de Marivaux, který napsal bezmála čtyřicet her. Motivem zmíněného díla je spor mezi Knížetem a jeho přítelkyní Hermionou. Téma jejich debaty zní: Kdo se první projeví jako nestálý v lásce a nevěrný – muž nebo žena? Začíná tak zvláštní experiment. Dva páry dětí jsou vychovány odděleně na zámku v lese a tak, aby nepřišly do přílišného kontaktu s vnějším světem. „Jsme svědky toho, jak se postupně tyto dva páry setkají, jak na sebe reagují. Jsou vlastně obětí důmyslné manipulace. Komedie Spor tak pojednává o tomtéž jako dnešní populární reality show," uvedla dramaturgyně Markéta Machačíková.

Režie inscenace se ujal Michal Spišák, který letos s olomouckou činohrou již nastudoval komorní komedii Amazonie. „Kdysi, ještě v době mých studií, jsem se pokoušel uvést jednu z Marivauxových her, Triumf lásky. Nakonec z toho sešlo. Povědomí o jeho díle jsem ale měl, Věděl jsem, že de Marivaux spadá do období rokoka a že je označovaný za následníka Molièra. Může se zdát, že jeho hry byly psány primárně pro pobavení dvorské společnost, šlechtických kruhů. Vždy tam jde o lásku, o vztahy a jejich relativizování. De Marivaux byl výborný pozorovatel, dokázal ze svého okolí odpozorovat jednotlivé charaktery a pak je zachytit ve svých hrách. Proto mají jeho díla přesah do současnosti," přiblížil Spišák.

Režisér upozornil na to, že při sledování komedie Spor se z diváků chtě nechtě stanou voyeuři. „Faktor sledování, pozorování je určitě přítomný. Divák sleduje mladé lidi, kteří jsou předmětem experimentu, ale zároveň se dívá i na ty, kteří experiment připravili. Sleduje tak vlastně ty, kteří sami sledují někoho jiného. V konečném důsledku se tedy neptáme, zda a do jaké míry je morální jednání čtveřice mladých lidí, kteří se experimentu nevědomky účastní, ale jestli je morální jednání lidí, kteří to celé pozorují," zdůraznil Spišák.

Postavy Knížete a Hermiony ztvární Petr Kubes a Vladimíra Včelná. Čtveřici lidí, kteří se stali předměty zvláštního experimentu, si zahrají Tomáš Krejčí, Jan Ťoupalík, Lenka Kočišová a Vendula Fialová. Autorkou scény a kostýmů je Diana Strauszová. Premiéra inscenace Spor bude v Moravském divadle Olomouc uvedena v pátek 19. prosince 2014 v 19 hodin. Nejbližší repríza se poté odehraje 27. prosince.

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje