Městské divadlo Zlín uvede Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete

Zlín - Již 28. února uvede Městské divadlo jednu z nejslavnějších Shakespearových komedií Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. S uměleckým souborem ji v pondělí 5. ledna začal zkoušet režisér Jakub Nvota, který je ve zlínském divadle podepsán pod diváckými hity Splašené nůžky, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách či Sluha dvou pánů. První čtenou zkoušku navíc uvedl známý shakespearolog Martin Hilský.

Z první čtené zkoušky inscenace Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete
doporučujeme

Večer tříkrálový je komedie plná bloudění, tragikomických nedorozumění a záměn postav. Hlavními hrdiny hry jsou dvojčata Viola a Sebastian, kteří spolu cestují na lodi. Ta se však potopí a Viola přijde málem o život. Co se stalo s jejím bratrem? Zemřel? A kdopak to je náhle v mužských šatech. Sebastian, nebo jeho sestra Viola? Ve službách vévody Orsina půjde o srdce. Začne boj o lásku. Často krkolomně, neúspěšně, směšně, šťavnatě a zamotaně. Když ve Večeru tříkrálovém někdo někoho miluje, nemůže si být tak úplně jist, koho vlastně miluje. Role Violy patří Haně Briešťanské, která ve zlínském divadle hostuje, jejího bratra ztvární Radovan Král. V dalších rolích se kromě známých tváří zlínského souboru objeví i nováčci Vendula Nováková a Jan Řezníček.

Překladatel Martin Hilský na první čtené zkoušce nové inscenace přednášel uměleckému souboru a tvůrčímu týmu o názvu komedie Večer tříkrálový, o tom, kdy se hra začala poprvé hrát a v jakém prostředí a detailně rozebíral i první verš hry, který v překladu zní: Žije-li láska z hudby, hrajte dál! „Víte, co mě na tomhle zajímá? Že ten první verš nejenom mluví o hudbě a okamžitě nastolí pouto mezi hudbou a láskou, což je nesmírně pozoruhodné, ale on je sám hudba, a to je pro mě naprosto stěžejní věc. Večer tříkrálový je nejhudebnější z těch svátečních komedií. Shakespeare je nejhudebnější z anglických dramatiků té doby. Jinými slovy Shakespeare a hudba jedno jsou. Celá ta hra je úžasně muzikální a múzická," říká Martin Hilský.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proslulá milánská opera La Scala se opět otevře, zazní čtyři koncerty

30.06.2020 08:56 Milánská opera La Scala se v červenci po čtyřměsíční přestávce vynucené koronavirem znovu otevře.…

RECENZE: O statečném kováři. První premiéra po nechtěné pauze v Brně

19.06.2020 21:24 RECENZE - Tak to máme konečně za sebou. Tedy alespoň první vlnu pandemie a snad i vlnu poslední……

Související:

Právě se děje

Další zprávy