Hamlet není cizí, je to současný kluk plný beznaděje

RECENZE – Švandovo divadlo, které sídlí v Praze na Smíchově, má na svém repertoáru vynikající inscenaci, jež si zaslouží poklonu. V prosinci 2013 zde uvedli Shakespearova HAMLETA v moderním hávu a opakovaně si vysluhují ovace diváků a nyní se dočkali i uznání od odborníků. Dva herci, kteří se v této inscenaci blýskli, jsou nominování do ceny Thálie.

Patrik Děrgel, foto: Iva Haj
doporučujeme

Dílo Williama Shakespeara patří k základům, které by měl každý vzdělaný člověk znát. Nebudu se tedy příliš rozepisovat o ději hry o princi dánském, který se potýká se lží v rodině. Pro mladíka, který žije ideály a je stále více dítětem, než mužem, je to bolestivé procitnutí do skutečného světa dospělých.

Mladičký Hamlet, jehož těžký životní osud zakouší na jevišti Patrik Děrgel, si získává přízeň publika díky své spontaneitě a legráckám, kterými se baví s blízkým přítelem Horaciem (Marek Pospíchal). Díky vtipům, kterými rozesmává diváky v první polovině hry, si získá sympatie snad všech. Tím je vyprávění o Hamletovi ve Švandově divadle jiné, neboť pozorujeme, že jde o mladého člověka, který ještě stále věří v to, že svět může být krásný.

Do filosofického hloubání, jakému se často v inscenacích oddává Hamlet od samého počátku, Hamleta ze Švandova divadla zažene až situace, kterou psychicky nezvládá. Patrik Děrgel v tomto představení představuje výraznou proměnu osobnosti, kterou zvládá precizně, a je vidět, že na jevišti není Děrgel, ale Hamlet, neboť svou rolí zcela žije.

Vedle Ofélie (Zuzana Onufráková), která se zblázní vinou smrti otce, jehož omylem zabil Hamlet, je znatelné, že Hamlet své šílenství jen předstírá, k čemuž ho ostatně dohnala situace, kdy je na něj pohlíženo jako na šílence, když pochybuje o příčině smrti svého otce. Hamlet sice může vypadat šíleně, ale stále jsou jeho projevy promyšlené, zatímco Ofélie mizí.

Petra Hřebíčková, která je vedle Patrika Děrgela druhým hercem nominovaným na Thálii, v roli Gertrudy není od pohledu proradnou ženou, která nadšeně skočila do náruče vraha svého manžela, ale je starostlivou matkou, která sice nechce být sama, ale stále je pro ni zásadní osud jejího syna, prince dánského. Gertruda trpí, když trpí Hamlet, což není ukázáno jen slovem, ale především citem, který je společně s Gertrudou a Hamletem na jevišti.

William Shakespear podle starších legend, jak se divák dozví z programu k představení, napsal Hamleta. Stejně důležitou úlohu však sehrál režisér Daniel Špinar, který hru adaptoval a zasadil ji do současné společnosti. Na jevišti nesledujete problémy nějakého cizího princátka z 16. století, ale muže, který žije tady a teď. Díky tomu, je možné si uvědomit nadčasovost příběhu, který vypráví o Hamletovi – lži a proradnost žijí stále a stále ovlivňují mezilidské vztahy.

William Shakespear: Hamlet
Překlad: Jiří Josek
Režie a adaptace: Daniel Špinar
Dramaturgie: Lucie Kolouchová
Hudba: Petr Wajsar
Scéna: Iva Němcová
Kostýmy: Lucia Škandílková
Light Design: Martin Špetlík
Produkce: Ilona Hájková

Osoby a obsazení
Hamlet, princ dánský: Patrik Děrgel
Claudius, král dánský, Hamletův strýc: Kamil Halbich
Gertruda, královna, Hamletova matka: Petra Hřebíčková
Polonius, kancléř: Miroslav Hruška
Laertes, Poloniův syn: Filip Čapka
Ofelie, Poloniova dcera: Zuzana Onufráková
Horacio, přítel Hamletův: Marek Pospíchal
Rosencrantz, dvořan: Tomáš Kobr
Guildenstern, dvořan: Jaroslav Šmíd
Dále hrají: Matouš Filcík, Artur Mirakjan, Pavel Pecina, David Schaffer

Premiéra proběhla ve Velkém sále Švandova divadla .

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorbačov se přišel podívat na divadelní hru o sobě samém, ztvárňuje ho…

09.01.2021 15:36 První a zároveň poslední sovětský prezident Michail Gorbačov byl na scéně vždy, ale teď se dočkal…

Herec Mrkvička (†81) okouzloval neokázalou mužností. Naprostý profesionál,…

28.12.2020 22:04 Aktualizováno Vždy perfektně připravený profesionál i pedagog, který uměl adeptům herectví předat to nejlepší pro…

Londýnské divadlo chystá operu o životě Tonyho Blaira, na jevišti se…

27.12.2020 08:32 Londýnské divadlo The Turbine Theatre uvede v únoru rockovou operu, jejíž hlavní postavou bude…

Zemřel herec Jiří Hálek (†90) známý z filmů i divadla

19.12.2020 14:15 Ve věku 90 let zemřel herec Jiří Hálek. O jeho úmrtí informoval server Blesk.cz. Hálek patřil k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama