Baletní fantazie Popelka se vrací na jeviště Divadla Antonína Dvořáka

Ostrava - Příběh o skromné, laskavé a pracovité dívce, jež je nakonec za své ctnosti odměněna, má své místo i v dějinách baletu. Nejslavnější a nejhranější taneční verzí je Popelka Sergeje Prokofjeva, která se po více jak dvaceti letech vrací na jeviště Divadla Antonína Dvořáka, tentokrát v choreografii kanadského tanečníka Paula Chalmera. Na premiéru se diváci mohou těšit již 23. dubna v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Chiara Lo Piraro a Sergio Méndez Romero, foto: Martin Popelář
doporučujeme

V pořadí třetí ostravské nastudování inscenace Popelky má tentokrát na starosti tanečník a choreograf působící v Evropě Paul Chalmer, který se rozhodl svou baletní pohádku postavit na mladých protagonistech. Pro Paula Chalmera to bude současně první spolupráce s Národním divadlem moravskoslezským: „Inspirací k této práci pro mě byla rozhodně především hudba – Prokofjevův génius. Je to báječný vypravěč. Příběh je obsažen přímo v jeho hudbě. Každá scéna, každá postava má zde svůj leitmotiv. Známe spoustu slavných produkcí Popelky, třeba tu od Rudolfa Nurejeva," říká o své Popelce Paul Chalmer, který měl jako mladý tanečník možnost s Rudolfem Nurejevem pracovat. Paul Chalmer byl sólistou Stuttgartského baletu a prvním sólistou Les Ballets de Monte Carlo, tanečníkem, který měl privilegium tančit s nejlepšími balerínami světa, jako byla Carla Fracci, MarciaHaydée, BirgitKeil, Natalia Makarova nebo Ekaterina Maximova. Jako baletní mistr pracoval například v Semperoper v Drážďanech, formoval Lipský balet pod vedením slavného choreografa Uweho Scholze a v letech 2005 až 2010 pokračoval jako jeho umělecký šéf. Od roku 2006 působí jako choreograf a pravidelně spolupracuje s baletem Teatrodell´Opera di Roma.

K výtvarné spolupráci přizval Paul Chalmer polskou scénografku Annu Kontek, působící ve Finské národní opeře v Helsinkách: „Krása a estetika Prokofjevovy hudby jistě najde v mé tvorbě svůj odraz. Už v Perraultově pohádce jsou zdůrazněny dobrota, čistota, pokora, poctivost, moudrost a životní mravnost jako podstatné charakterové vlastnosti kontrastující s nezkrotnou chamtivostí. Tato skutečnost bude zdůrazněna ve výběru barev scény a kostýmů a vše bude podtrženo empírovým stylem," komentuje výtvarnou složku inscenace Anna Kontek. Prokofjevovu partituru nastudoval s orchestrem opery Národního divadla moravskoslezského dirigent Jakub Klecker. V hlavních rolích diváci uvidí Chiaru Lo Piparo, Michaelu Vápeníkovou, Kokiho Nishioku, Sergia Méndeze Romera, Zuzanu Majvelderovou, Barboru Šulcovou, Isabellu Ayers, Markétu Pospíšilovou, Olgu Borisovou-Pračikovou, Petru Kováčovou nebo Markétu Pospíšilovou.

Premiéra baletu Popelka se koná 23. dubna, tedy ve stejný den, kdy se S. Prokofjev před 124 lety narodil, v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka, první repríza potom v sobotu 25. dubna ve stejném čase. V den premiéry Popelky bude navíc otevřena výstava obrázků dětí, které navštívily zkoušku Popelky v době příprav inscenace. Od poloviny května budou také vystaveny práce studentů tanečního oddělení Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Více o doprovodném programu lze nalézt na www.ndm.cz.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama