Národní divadlo se naposledy rozloučilo s hercem Miroslavem Doležalem

Praha - V hlavním foyer Národního divadla se v pátek uskutečnilo smuteční rozloučení s nejstarším členem činohry ND Miroslavem Doležalem, který zemřel 12. dubna. Agentuře Mediafax to potvrdila kancelář Národního divadla.

doporučujeme

Miroslav Doležal se narodil 10. února 1919 v Bučovicích. Studoval souběžně práva a brněnskou konzervatoř. Byl nejstarším členem činohry Národního divadla, na jeho jevišti se objevil poprvé v roce 1948. Předtím ještě vystupoval v brněnském Národním divadle. Zemřel ve svém rodinném domě krátce po svých 90. narozeninách.

Do povědomí diváků vstoupil Doležal nejvíce jako Karel IV., kterého od roku 1952 po dobu 22 let ztělesňoval v rámci letních představení na hradě Karlštejně. Na první české scéně jej diváci mohli vidět například v rolích Radúze (Radúz a Mahulena), Francka (Maryša), Horatia (Hamlet), Tantalose (Smír Tantalův), Brahy (Lucerna) či starého Mareše (Fidlovačka).

Na filmovém plátně se představil například v husitské trilogii Jan Hus, Jan Žižka a Proti všem, zahrál si v adaptaci románu Jarmily Glazarové Vlčí jáma s tehdy mladičkou Janou Brejchovou. Objevil se i v seriálu Sňatky z rozumu či Dobrodružství kriminalistiky.

Miroslav Doležal patřil mezi zakládající členy Českého klubu fair play, na jehož zrodu se podílel s reportérem Karlem Malinou. Po oficiálním vzniku v roce 1978 byl Doležal zvolen předsedou klubu a v této funkci setrval až do roku 1995. Herec měl ke sportu kladný vztah, zejména k atletice, několik let vykonával funkci rozhodčího, později šéfa rozhodčích a instruktorů.

Témata: herci | úmrtí
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům, jeden…

17.11.2020 14:05 Centrum experimentálního divadla v Brně dnes vyvěšením historické vlajky Běloruska zahájilo činnost…

Thálie za výkony v činohře získali Groszmannová a Štěpán

14.11.2020 23:28 Ceny Thálie za mimořádné výkony v činohře dnes získali Tereza Groszmannová a Petr Štěpán.…

Pražské Divadlo v Dlouhé zrušilo program do konce roku 2020, akce budou…

14.11.2020 15:21 Divadlo v Dlouhé po domluvě se zřizovatelem a s ostatními městskými divadly zrušilo původní program…

Zemřel dramatik a scenárista Israel Horovitz

12.11.2020 04:41 Zemřel americký dramatik, režisér a scenárista Israel Horovitz, jehož divadelní hry byly přeloženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama