Světová premiéra opery Filoktétés se blíží

Ostrava - Již ve čtvrtek 14. května uvede operní soubor Národního divadla moravskoslezského světovou premiéru opery jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů současnosti Jana Klusáka.

Z Filoktéta: Jana Hrochová, Petr Venera, Martin Gurbaľ, Jan Hrubý a Jakub Tolaš, foto: Martin Popelář

Klusákův jednoaktový Filoktétés vychází ze stejnojmenné Sofoklovy tragédie, odehrávající se na ostrově Lémnu na severu Egejského moře v desátém roce trojské války. Bojovník a vynikající lučištník Filoktétés byl účastníkem první řecké výpravy za dobytím Tróje. Byl však uštknut hadem, jehož jed jej sice nezabil, ale rána se nikdy nezahojila. Odysseus jej proto vylákal na pustý ostrov. Věštba ale předpověděla, že Trója bude dobyta teprve tehdy, až bude Paris zabit Filoktétovým lukem, který nikdy nemíjí cíl. Odysseus s Achillovým synem Neoptolemem proto připlouvají na ostrov, aby od Filoktétazískali jeho luk. Plán se zdaří, Neoptolemos však Filoktéta přemlouvá, aby se s nimi vrátil dobýt Tróju. Filoktétovi se nakonec zjevuje samotný Héraklésa přiměje jej zapomenout na utrpěné křivdy a jít za válečnou slávou. „Filoktétés je muž vyvržený vlastním společenstvím a odsouzený k izolaci v naprosté samotě. Deset let sní o pomstě, ale vyšší mravní princip (‚boží vůle') mu nakonec káže vrátit se a spolupracovat se soukmenovci i bez nároků na jakékoli uznání," dodává Jan Klusák.

„Filoktétés je celovečerní jednoaktovkou po vzoru Straussovy Salome. Je to dílo interpretačně extrémně velmi náročné, vyžadující nesmírnou koncentraci všech umělců na inscenaci zúčastněných," uvádí ředitel Národního divadlamorvaskoslezského a režisér inscenace Jiří Nekvasil. „Libreto zdůrazňuje obřadnost, rituálnost a až jakýsi oratorní pohled – přístup k opeře. Humor zde není explicitně přítomen, snad sem chvílemi vstupuje, ale až do inscenace, spíše v ironické podobě, s pohledem na sebestřednost a sebezahleděnost i hýčkanou ublíženost postav. Je to další pohled na možnosti opery 21. století, je to další důležitá a originální položka v Klusákově tvorbě na poli hudebního divadla," říká Nekvasil.

Libreto sestavil sám skladatel z textu Sofoklova dramatu v překladu Rudolfa Mertlíka s přihlédnutím ke komentářům Karla Hubky. V hudebním nastudování Marka Ivanoviće, režii Jiřího Nekvasila, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Simony Rybákové se v hlavních rolích představí Jakub Tolaš, Jorge Garza, Jana Hrochová a Martin Gurbaľ. Světová premiéra se uskuteční 14. května 2015 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka, reprízy 16. a 21. května ve stejném čase a místě.

Zemřel profesor Divadelní fakulty JAMU PhDr. Miroslav Plešák

13.10.2021 16:54 Janáčkova akademie múzických umění s hlubokým zármutkem oznamuje, že dnes dopoledne 13. října 2021…

Jiří Suchý slaví 90. narozeniny. Legenda Semaforu je stráví na jevišti

01.10.2021 14:10 Své 90. narozeniny oslaví Jiří Suchý 1. října představením s názvem Znám ještě starší lidi ve svém…

Související:

Právě se děje

reklama