Rodina je základ státu. Ale co když má rodina i členy, kteří rodinné idylce zrovna nenahrávají?

Praha – V pražském Divadle Palace uvedli komedii RODINA JE ZÁKLAD STÁTU, která je plná neotřelého britského humoru. V inscenaci hry od Raye Cooneyho uvidíte Miroslava Etzlera, Sabinu Laurinovou či Vandu Hybnerovou.

Rodina je základ státu. Foto: Roman Albrecht

Příběh Rodina je základ státu přivede diváka do prostředí nemocnice, kde se o adventu doktor David Mortimore připravuje na důležitou nadační přednášku. Její zvládnutí mu může pomoci v kariérním růstu, ale to by nesměl být autorem hry Ray Cooney, aby se hlavní postavě vše hladce vydařilo.

Doktora Mortimora v nemocnici navštíví jeho bývalá milenka Jane, která má pro něj speciální překvapení. Davidu nezbývá, než se obrátit o pomoc na přítele Huberta, ale jeho situace se tím ještě více zamotá, čemuž nasadí korunu příchod manželky doktora Mortimora Rosemary a řady dalších postav.

To, že je Ray Cooney jedinečným dramatikem, podtrhuje skutečnost, že mu královna Alžběta II. v roce 2005 udělila titul důstojníka Řádu britského impéria za služby britskému dramatu.

V Divadle Palace mají na repertoáru i jinou hru tohoto britského autora, který je označován za mistra frašky. Již od roku 2011 diváky Divadla Palace baví komedie PRACHY!!!, ve které exceluje oblíbený herec Ondřej Vetchý.

Tato hra Raye Cooneyho vyžaduje v hlavní roli herce s fenomenální pamětí, neboť role Davida Mortimora je o 95 stranách textu. Díky hře HESLO MORÁLKA, která je plná složitých filosofických pasáží, a kterou uvádějí v Divadle Palace od roku 2013, nemuseli hledat dlouho. Do hlavní role obsadili Miroslava Etzlera.

Jeho přítele Huberta hraje Petr Motloch. Tyto dva herce pojí přátelství již od hereckých začátků, kdy spolu začínali v Ostravě a později oba přijali angažmá v pražském Národním divadle. V této komedii se spolu setkávají na jevišti po několika letech.

Dále v komedii, kterou připravil režisér Petr Hruška, uvidíte Richarda Trsťana, Vandu Hybnerovou v alternaci s Marikou Procházkovou, Martinu Hudečkovou (nebo M. Procházkovou), Zdeňka Košatu, Sabinu Laurinovou, Miloše Kopečného, Miroslava Sabadina v alternaci se Zdeňkem Piškulou, Jakuba Slacha či Vojtěcha Záveského.

Tato inscenace je přehlídkou velkého množství kostýmů, čímž jsou ostatně zajímavá i ostatní představení v tomto pražském divadle, které sídlí na Václavském náměstí v pasáži Jalta. Zajímavostí je však korzet, ve kterém se představí Richard Trsťan v úvodní scéně. Jedná se o kostým, který oblékala v 70. letech Helena Růžičková v představení Les v Divadle Na zábradlí.

Premiéra proběhla 14. května 2011. Nejbližší repríza je na programu 16. června.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Související:

Právě se děje