Premiéra opery Tři přání aneb Vrtkavosti života se blíží

Ostrava – Již ve dnech 15. a 17. října se mohou diváci Národního divadla moravskoslezského těšit na premiéru opery Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů. Pohádková opera s prvky jazzu, která se začne v úvodu natáčet jako film a posléze bude promítána na plátno, je považována za provokativní a technicky náročnou.

Přidejte svůj názor

Z opery Tři přání aneb Vrtkavosti života: Jorge Garza a Veronika Holbová
doporučujeme

„Tři přání napsal Martinů na sklonku dvacátých let 20. století, kdy pod vlivem jazzového opojení zvolil velice netradiční nástrojové obsazení – symfonický orchestr s klavírem, dva saxofony, jazzovou flétnu, flexaton, bendžo a akordeon a navíc se pokusil o propojení opery s médiem němého filmu. Forma ‚divadla na divadle' je zde představena ve filmovém natáčení provokativního dadaistického příběhu," přibližuje operu dramaturgyně Eva Mikulášková. „Je to zároveň hravý, kolážovitý divadelní svět fantazijního ‚osvobozeného divadla'. V tomto duchu herní koláže koncipujeme i herecké akce, pracující s dadaistickým odstupem, střihem, někdy i s konvencemi filmového herectví té doby a zároveň až muzikálovou taneční stylizací některých ansámblových scén. Koláž a zmnožování prolínání, světy vedle sebe a přes sebe," dodává režisér Jiří Nekvasil.

Pod taktovkou nového hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové se v hlavních rolích divákům představí Lucie Kašpárková, Petra Perla Nôtová, Jiří Hájek, Josef Škarka, JorgeGarza, Peter Račko, Lenka Čermáková nebo Jana Hrochová. „Udělám to celé, jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které ti popíši příště, musím vymyslet nějaké moderní zarámování," napsal Bohuslav Martinů své nastávající ženě. Vůně a vzdech roztančené Paříže konce dvacátých let, píseň argentinského zpěváka z gramofonové desky, Bohuslav Martinů a Georges Ribemont-Dessaignes, to je dada, surrealismus, avantgarda a v neposlední řadě vtip. Diváky bude rozhodně čekat velkolepá podívaná! Premiéra opery Tři přání aneb Vrtkavosti života se uskuteční 15. a 17. října v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Více informací lze nalézt na www.ndm.cz.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama