Premiéra opery Tři přání aneb Vrtkavosti života se blíží

Ostrava – Již ve dnech 15. a 17. října se mohou diváci Národního divadla moravskoslezského těšit na premiéru opery Tři přání aneb Vrtkavosti života Bohuslava Martinů. Pohádková opera s prvky jazzu, která se začne v úvodu natáčet jako film a posléze bude promítána na plátno, je považována za provokativní a technicky náročnou.

Z opery Tři přání aneb Vrtkavosti života: Jorge Garza a Veronika Holbová
doporučujeme

„Tři přání napsal Martinů na sklonku dvacátých let 20. století, kdy pod vlivem jazzového opojení zvolil velice netradiční nástrojové obsazení – symfonický orchestr s klavírem, dva saxofony, jazzovou flétnu, flexaton, bendžo a akordeon a navíc se pokusil o propojení opery s médiem němého filmu. Forma ‚divadla na divadle' je zde představena ve filmovém natáčení provokativního dadaistického příběhu," přibližuje operu dramaturgyně Eva Mikulášková. „Je to zároveň hravý, kolážovitý divadelní svět fantazijního ‚osvobozeného divadla'. V tomto duchu herní koláže koncipujeme i herecké akce, pracující s dadaistickým odstupem, střihem, někdy i s konvencemi filmového herectví té doby a zároveň až muzikálovou taneční stylizací některých ansámblových scén. Koláž a zmnožování prolínání, světy vedle sebe a přes sebe," dodává režisér Jiří Nekvasil.

Pod taktovkou nového hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera, na scéně Daniela Dvořáka a v kostýmech Sylvy Zimuly Hanákové se v hlavních rolích divákům představí Lucie Kašpárková, Petra Perla Nôtová, Jiří Hájek, Josef Škarka, JorgeGarza, Peter Račko, Lenka Čermáková nebo Jana Hrochová. „Udělám to celé, jako by to byl film. Ale bude tu ještě třetí jednání, které ti popíši příště, musím vymyslet nějaké moderní zarámování," napsal Bohuslav Martinů své nastávající ženě. Vůně a vzdech roztančené Paříže konce dvacátých let, píseň argentinského zpěváka z gramofonové desky, Bohuslav Martinů a Georges Ribemont-Dessaignes, to je dada, surrealismus, avantgarda a v neposlední řadě vtip. Diváky bude rozhodně čekat velkolepá podívaná! Premiéra opery Tři přání aneb Vrtkavosti života se uskuteční 15. a 17. října v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Více informací lze nalézt na www.ndm.cz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Salcburku uvedli hru o Čechovi, který se v roce 2003 upálil. Recenze…

03.08.2020 12:18 Na Salcburském festivalu byla v neděli večer ve světové premiéře uvedena divadelní hra rakouského…

RECENZE: Cikáni jdou do nebe. Balada, která vyprodala Divadlo Bez zábradlí

16.07.2020 19:40 RECENZE – Opatření skončila a některá divadla začala hrát. Patří mezi ně i Divadlo Bez zábradlí,…

Proslulá milánská opera La Scala se opět otevře, zazní čtyři koncerty

30.06.2020 08:56 Milánská opera La Scala se v červenci po čtyřměsíční přestávce vynucené koronavirem znovu otevře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama