RECENZE: Pankrác '45: Kdo je kolaborant a kdo neprávem odsouzený?

RECENZE - Švandovo divadlo před pěti týdny uvedlo novou hru Pankrác ´45 s podtitulem Casting na popravu režisérky Martiny Kinské, která se odehrává na konci 2. světové války za zdmi pankrácké věznice. V ústředních rolích se představí Andrea Buršová, Bohdana Pavlíková, Eva Josefíková, Klára Cibulková a Réka Derzsi.

Přidejte svůj názor

hra Pankrác ´45 ve Švandově divadle

Píše se léto roku 1945 a ve věznici na pražském Pankráci si svůj trest odpykávají herečky Adina Mandlová a Lída Baarová, odbojářka Hana Krupková, Židovka Julie a jedna neznámá žena. Kdo se ale čím vlastně provinil? U Lídy Baarové je to jasné – byla milenkou říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse. Adinu Mandlovou zavřeli za to, že během války natočila jeden německý film a měla blízké vztahy s několika nacisty. Krupková pomáhala parašutistům výsadku SILVER A, co by na tom mělo být špatného? A proč je ve vězení v poválečné době Židovka?

Inscenace je odehrána na poměrně malém prostoru, přibližně 4x4 metry, navíc v suterénu, což dodává na té správně temné atmosféře. Divadelní cela je obehnána vysokou mříží, uvnitř se nachází pouze několik dřevěných beden na sezení (i na spaní) a jedna hadice, která nahrazuje chybějící sociální zařízení. Pro „nafrněnou" Lídu Baarovou tedy docela drsné prostředí k pobytu. Ta do věznice sebevědomě nakráčí za zvuků dobové písničky Škoda lásky s páskou přes oči. Teprve když si ji sundá, dojde jí, kde se ve skutečnosti nachází...

Krásný je kontrast dramatické a svým způsobem velice naivní Lídy Baarové a jejího pravého opaku Adiny Mandlové, která je životem protřelá a ani v chládku neztrácí sarkasmus, jenž dráždí Lídu. Na scéně tak mezi nimi neustále dochází k drobným, ale občas i trochu ostřejším sporům, při kterých se vysvětluje ručně. Hádky se točí hlavně kolem toho, která z této dvojice na tom byla se svým soukromým životem hůř.

Všechny čtyři ženy však znervózňuje přítomnost oné neznámé, která od svého příchodu do cely vůbec nepromluví. Pořád jen úzkostně drží své věci v náručí a dívá se kamsi do neznáma. Její identita je utajena zhruba do poloviny představení, kdy je odhalena a stává se tak nejzajímavější zápletkou celého dramatu.

Tvůrcům tohoto skvělého počinu bych především pochválila výběr hereček. Nelze prohlásit, která z nich předvedla nejlepší výkon, všechny svou roli hrají na jedničku s hvězdičkou, jako by jim role byly ušity přímo na míru. Evě Josefíkové bych přidala pár bodů navíc, z obsazení je nejmladší a to, jak se poprala s náročnou postavou ukřivděné odbojářky, je obdivuhodné. Autentičnost čtyřicátých let výborně dokreslují zdařilé kostýmy, ať už jsou to pánské kalhoty s košilí á la Marlene Dietrich, které na scéně nosí Klára Cibulková, černé šifónové šaty Réky Derzsiové nebo dlouhá plisovaná sukně Evy Josefíkové, která evokuje protektorátní módu.

Celkové hodnocení: 90 %

PANKRÁC ´45
Scénář a režie:
Martina Kinská
Dramaturgie:
Vladimír Čepek
Scéna a kostýmy:
Lucie Labajová
Odborná spolupráce:
Petr Koura
Hudba:
Zdeněk Dočekal

Postavy a obsazení:
Adina, herečka: Klára Cibulková
Lída, herečka: Réka Derzsi
Hana, odbojářka: Eva Josefíková
Julie, Židovka: Andrea Buršová
Nová: Bohdana Pavlíková

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama