Ples v opeře vtančí na ostravské jeviště již počtvrté

Ostrava - Na závěr roku 2015 si Národní divadlo moravskoslezské připravilo nejslavnější operetu Richarda Heubergera Ples v opeře. Premiéry se uskuteční dnes 17. prosince a v sobotu 19. 12. v Divadle Jiřího Myrona.

Přidejte svůj názor

Eva Zbrožková (Markéta), Martina Šnytová (Andělka) a Denisa Žídková (Hortensie) v představení Ples v opeře
doporučujeme

Ples v opeře měl světovou premiéru v roce 1898 v Divadle na Vídeňce a ihned se zařadil mezi největší skvosty světového operetního repertoáru, a to jak díky své komediální zápletce, tak pro svou hudbu plnou půvabných melodií včetně té nejznámější – „Chambre séparée".

Režie čtvrté ostravské inscenace, jež je první a zároveň nejúspěšnější operetní dílo rakouského skladatele Richarda Heubergera, se ujala mladá režisérka a umělecká šéfka Divadla Petra Bezruče Janka Ryšánek Schmiedtová, která je společně s dramaturgem Tomášem Vůjtkem podepsána i pod novou jevištní úpravou. Podle jejích vlastních slov je cílem všech tvůrců: „aby si divák sedl do hlediště a na celý večer zapomněl, co se děje kolem něj, a jen se nechal unášet vábivou atmosférou snění o francouzském městě plném hříšného flirtování i nebeského milování. Chceme strhnout divákovu fantazii nejlépe k tomu, aby se mu pak cestou domů chtělo zpívat a tančit."

Představení je podle dramaturga Pavla Bára tak trochu ostravské: „Paříž – město snů, město lásky, město hříchu. Přesně taková je francouzská metropole v představách paní Palmiry z Moravské Ostravy, která si na počátku 20. století přichází k psychologovi nechat vyložit svůj noční snový zážitek podle tehdy tolik módní Freudovy psychoanalýzy. Palmira se ve svém snu ocitla i s manželem Teofilem a několika příbuznými přímo v městě nad Seinou. Během tohoto pobytu její neteři Andělce přítelkyně Markéta navrhne, aby prověřily věrnost svých manželů. Tajným psaníčkem je proto pozvou na ples v Opeře, na který se ale samy také vydají. Jak to se zkouškou věrnosti všech zúčastněných i samotnou paní Palmirou dopadne, pochopitelně neprozradím."

Pod taktovkou Karola Kevického se představí většina oblíbených herců a zpěváků souboru opereta/muzikál včetně Martiny Šnytové, Evy Zbrožkové, Petera Svetlíka, Jana Drahovzala, Libora Olmy či Romana Haroka. Vedle nich se diváci mohou těšit jak na stálého hosta našich operetních inscenací Josefa Moravce, tak na kolegy z činoherního souboru – Jana Fišara nebo Veroniku Forejtovou. Svůj operetní debut v Ostravě zažije Tomáš Savka a chybět nebude ani tvář zcela nová – mladá sopranistka Lenka Pavlovič.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama