Dostojevského Běsi v Národním divadle Brno vás nenechají v klidu

Brno - Dnes v 19 hodin byla v Divadle Reduta na Zelném trhu poprvé uvedena hra Běsi na motivy předposledního a nejkrutějšího románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Divadelní adaptaci pro brněnskou scénu připravili dramatik Roman Sikora a režisér Martin Čičvák.

Martin Sláma (Kirillov) a Petr Bláha (Verchovenskij) ve hře Běsi
doporučujeme

Román Fjodora Michajloviče Dostojevského z roku 1872 je inspirován procesem s anarchistou Sergejem Něčajevem, jenž jako zastánce bezbřehého teroru zavraždil svého oponenta z ilegálního hnutí. Dostojevský vytvořil rozsáhlý portrét generace, která se snaží vymanit se z pokrytecké morálky a z přežitých norem společenského řádu svých rodičů. Čtyři hlavní protagonisté díla jsou dandy Stavrogin, cynický pletichář Verchovenskij, depresivní radikál Kirillov a nerozhodný idealista Šatov.

O režii se postaral rodák z Košic Martin Čičvák, autorem dramatizace je Roman Sikora: „Mým záměrem při dramatizaci Běsů je především polemika s tradičním chápáním tohoto Dostojevského románu, jako obrazu zvrhlého revolucionářství mladých zběsilců, kteří stojí proti citově autentickému, i když v mnoha případech rozervanému, světu aristokracie. Běsi jsou podle mě především obrazem revoluční situace, k níž nám Dostojevskij zručně zamlčuje důvody. Hovoří o duši Ruska, o absenci boha, o myšlenkách pronikajících ze západu snažících se rozvrátit staletý řád ruské společnosti, ale už stejnou silou nepromlouvá o útlaku, nespravedlnosti a bezpráví, které se dějí mimo Dostojevského zorné pole."

V hlavních rolích se představí Zbyšek Humpolec (Nikolaj Vsevolodovič Stavrogin), Petr Bláha (Petr Štěpánovič Verchovenskij), Martin Sláma (Kirillov), Jan Lepšík (Šatov), Helena Čermáková (Varvara Petrovna Stavroginová) a další.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Salcburku uvedli hru o Čechovi, který se v roce 2003 upálil. Recenze…

03.08.2020 12:18 Na Salcburském festivalu byla v neděli večer ve světové premiéře uvedena divadelní hra rakouského…

RECENZE: Cikáni jdou do nebe. Balada, která vyprodala Divadlo Bez zábradlí

16.07.2020 19:40 RECENZE – Opatření skončila a některá divadla začala hrát. Patří mezi ně i Divadlo Bez zábradlí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama