Dostojevského Běsi v Národním divadle Brno vás nenechají v klidu

Brno - Dnes v 19 hodin byla v Divadle Reduta na Zelném trhu poprvé uvedena hra Běsi na motivy předposledního a nejkrutějšího románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Divadelní adaptaci pro brněnskou scénu připravili dramatik Roman Sikora a režisér Martin Čičvák.

Přidejte svůj názor

Martin Sláma (Kirillov) a Petr Bláha (Verchovenskij) ve hře Běsi
doporučujeme

Román Fjodora Michajloviče Dostojevského z roku 1872 je inspirován procesem s anarchistou Sergejem Něčajevem, jenž jako zastánce bezbřehého teroru zavraždil svého oponenta z ilegálního hnutí. Dostojevský vytvořil rozsáhlý portrét generace, která se snaží vymanit se z pokrytecké morálky a z přežitých norem společenského řádu svých rodičů. Čtyři hlavní protagonisté díla jsou dandy Stavrogin, cynický pletichář Verchovenskij, depresivní radikál Kirillov a nerozhodný idealista Šatov.

O režii se postaral rodák z Košic Martin Čičvák, autorem dramatizace je Roman Sikora: „Mým záměrem při dramatizaci Běsů je především polemika s tradičním chápáním tohoto Dostojevského románu, jako obrazu zvrhlého revolucionářství mladých zběsilců, kteří stojí proti citově autentickému, i když v mnoha případech rozervanému, světu aristokracie. Běsi jsou podle mě především obrazem revoluční situace, k níž nám Dostojevskij zručně zamlčuje důvody. Hovoří o duši Ruska, o absenci boha, o myšlenkách pronikajících ze západu snažících se rozvrátit staletý řád ruské společnosti, ale už stejnou silou nepromlouvá o útlaku, nespravedlnosti a bezpráví, které se dějí mimo Dostojevského zorné pole."

V hlavních rolích se představí Zbyšek Humpolec (Nikolaj Vsevolodovič Stavrogin), Petr Bláha (Petr Štěpánovič Verchovenskij), Martin Sláma (Kirillov), Jan Lepšík (Šatov), Helena Čermáková (Varvara Petrovna Stavroginová) a další.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama