Dostojevského Běsi v Národním divadle Brno vás nenechají v klidu

Brno - Dnes v 19 hodin byla v Divadle Reduta na Zelném trhu poprvé uvedena hra Běsi na motivy předposledního a nejkrutějšího románu Fjodora Michajloviče Dostojevského. Divadelní adaptaci pro brněnskou scénu připravili dramatik Roman Sikora a režisér Martin Čičvák.

Martin Sláma (Kirillov) a Petr Bláha (Verchovenskij) ve hře Běsi
doporučujeme

Román Fjodora Michajloviče Dostojevského z roku 1872 je inspirován procesem s anarchistou Sergejem Něčajevem, jenž jako zastánce bezbřehého teroru zavraždil svého oponenta z ilegálního hnutí. Dostojevský vytvořil rozsáhlý portrét generace, která se snaží vymanit se z pokrytecké morálky a z přežitých norem společenského řádu svých rodičů. Čtyři hlavní protagonisté díla jsou dandy Stavrogin, cynický pletichář Verchovenskij, depresivní radikál Kirillov a nerozhodný idealista Šatov.

O režii se postaral rodák z Košic Martin Čičvák, autorem dramatizace je Roman Sikora: „Mým záměrem při dramatizaci Běsů je především polemika s tradičním chápáním tohoto Dostojevského románu, jako obrazu zvrhlého revolucionářství mladých zběsilců, kteří stojí proti citově autentickému, i když v mnoha případech rozervanému, světu aristokracie. Běsi jsou podle mě především obrazem revoluční situace, k níž nám Dostojevskij zručně zamlčuje důvody. Hovoří o duši Ruska, o absenci boha, o myšlenkách pronikajících ze západu snažících se rozvrátit staletý řád ruské společnosti, ale už stejnou silou nepromlouvá o útlaku, nespravedlnosti a bezpráví, které se dějí mimo Dostojevského zorné pole."

V hlavních rolích se představí Zbyšek Humpolec (Nikolaj Vsevolodovič Stavrogin), Petr Bláha (Petr Štěpánovič Verchovenskij), Martin Sláma (Kirillov), Jan Lepšík (Šatov), Helena Čermáková (Varvara Petrovna Stavroginová) a další.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Ambasáda" nezávislé běloruské kultury v Brně pošle dopisy vězňům, jeden…

17.11.2020 14:05 Centrum experimentálního divadla v Brně dnes vyvěšením historické vlajky Běloruska zahájilo činnost…

Thálie za výkony v činohře získali Groszmannová a Štěpán

14.11.2020 23:28 Ceny Thálie za mimořádné výkony v činohře dnes získali Tereza Groszmannová a Petr Štěpán.…

Pražské Divadlo v Dlouhé zrušilo program do konce roku 2020, akce budou…

14.11.2020 15:21 Divadlo v Dlouhé po domluvě se zřizovatelem a s ostatními městskými divadly zrušilo původní program…

Zemřel dramatik a scenárista Israel Horovitz

12.11.2020 04:41 Zemřel americký dramatik, režisér a scenárista Israel Horovitz, jehož divadelní hry byly přeloženy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama