Ostravská scéna zdramatizovala román Pavla Vilikovského

Ostrava - Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského chystá druhou českou premiéru této sezóny. Tentokrát zvolili divadelní adaptaci románu Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka od slovenského spisovatele Pavla Vilikovského. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna v Divadle Antonína Dvořáka.

Inscenace Deník mého otce v NDM
doporučujeme

Příběh zasazený do sedmdesátých let „dokumentuje" pár měsíců v životě čerstvého čtyřicátníka, historicky naprosto nezajímavého člověka, jehož životním heslem je „proti větru se chcát nedá". S naivně optimistickou vírou ve vlastní schopnosti se rozhodne „ještě něčeho dosáhnout" jak v pracovním, tak v osobním životě, čímž roztáčí kolotoč tragikomických situací.

„Príbeh ponúka trochu iný pohľad na osud a myslenie istej skupiny ľudí v bývalom režime. Vilikovskému nejde o poukazovanie na hrôzy tej doby, ponúka – podľa mňa – osviežujúci pohľad na spoločensko-politický kontext z pozície obyčejného antihrdiny, ktorý „len" nechce šťať proti vetru, to je všetko," uvedl režisér inscenace Lukáš Brutovský.

Inscenací Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka činohra NDM zahájí dlouhodobý dramaturgický cyklus Sousedé: „V průběhu čtyř sezón představí činohra NDM režiséra či režisérku ze Slovenska, Polska, Rakouska a Německa s inscenací textu, který je pro jejich kulturu či pro současnou náladu a situaci v zemi příznačný," vysvětlila dramaturgyně Sylvie Rubenová.

Na scéně Juraje Kuchárka a v kostýmech Martina Kotúčka se mohou diváci těšit na Vladimíra Poláka, Františka Večeřu, Františka Strnada, Ivana Dejmala, Renátu Klemensovou a Alexandru Gasnárkovou za doprovodu dechovky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Salcburku uvedli hru o Čechovi, který se v roce 2003 upálil. Recenze…

03.08.2020 12:18 Na Salcburském festivalu byla v neděli večer ve světové premiéře uvedena divadelní hra rakouského…

RECENZE: Cikáni jdou do nebe. Balada, která vyprodala Divadlo Bez zábradlí

16.07.2020 19:40 RECENZE – Opatření skončila a některá divadla začala hrát. Patří mezi ně i Divadlo Bez zábradlí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama