Ostravská scéna zdramatizovala román Pavla Vilikovského

Ostrava - Soubor činohry Národního divadla moravskoslezského chystá druhou českou premiéru této sezóny. Tentokrát zvolili divadelní adaptaci románu Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka od slovenského spisovatele Pavla Vilikovského. Premiéra se uskuteční ve čtvrtek 21. ledna v Divadle Antonína Dvořáka.

Inscenace Deník mého otce v NDM
doporučujeme

Příběh zasazený do sedmdesátých let „dokumentuje" pár měsíců v životě čerstvého čtyřicátníka, historicky naprosto nezajímavého člověka, jehož životním heslem je „proti větru se chcát nedá". S naivně optimistickou vírou ve vlastní schopnosti se rozhodne „ještě něčeho dosáhnout" jak v pracovním, tak v osobním životě, čímž roztáčí kolotoč tragikomických situací.

„Príbeh ponúka trochu iný pohľad na osud a myslenie istej skupiny ľudí v bývalom režime. Vilikovskému nejde o poukazovanie na hrôzy tej doby, ponúka – podľa mňa – osviežujúci pohľad na spoločensko-politický kontext z pozície obyčejného antihrdiny, ktorý „len" nechce šťať proti vetru, to je všetko," uvedl režisér inscenace Lukáš Brutovský.

Inscenací Deník mého otce aneb Příběh opravdického člověka činohra NDM zahájí dlouhodobý dramaturgický cyklus Sousedé: „V průběhu čtyř sezón představí činohra NDM režiséra či režisérku ze Slovenska, Polska, Rakouska a Německa s inscenací textu, který je pro jejich kulturu či pro současnou náladu a situaci v zemi příznačný," vysvětlila dramaturgyně Sylvie Rubenová.

Na scéně Juraje Kuchárka a v kostýmech Martina Kotúčka se mohou diváci těšit na Vladimíra Poláka, Františka Večeřu, Františka Strnada, Ivana Dejmala, Renátu Klemensovou a Alexandru Gasnárkovou za doprovodu dechovky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý ředitel Národní divadla Jindřich Černý (†90), komunistický…

20.10.2020 09:17 Ve věku 90 let dnes ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik a…

Majáky české kultury se rozsvítily na více než 100 místech České republiky

13.10.2020 10:49 Na více než 100 místech se v pondělí večer rozsvítily Majáky české kultury – světelné sloupy v…

Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem

13.10.2020 09:28 Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují.…

"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu…

09.10.2020 16:41 Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama