Na jeviště Moravského divadla Olomouc se vrací oblíbená opereta Perly panny Serafínky

Olomouc – Po patnácti letech se na jeviště Moravského divadla Olomouc vrací oblíbená lidová opereta Perly panny Serafínky. Premiéra nové inscenace, kterou připravují režisérka Dagmar Hlubková a autor hudebního nastudování Petr Šumník, se uskuteční již v pátek 18. března v 19 hodin. Na druhou premiéru se mohou diváci těšit o den později ve stejný čas.

Foto: Z inscenace Perly panny Serafínky, foto: Jan Procházka

Žák Antonína Dvořáka Rudolf Piskáček napsal za svůj život několik desítek operet, jen jedna ale dosáhla mimořádné popularity a dokázala se stát nesmrtelnou. Autor vycházel ve své tvorbě z děl Franze Lehára a Emmericha Kálmána, Perly panny Serafínky však našly inspiraci jinde. „Jde o ryze českou operetu, v níž je cítit vliv Piskáčkova učitele Antonína Dvořáka. Libreto má vyloženě „tylovský" charakter, připomíná Paličovu dceru nebo Tvrdohlavou ženu. Jsou zde momenty, které dokážou zabrnkat na českou strunu, na naše národní cítění, a dovedou nás dojmout," uvedla Dagmar Hlubková, která se s tímto titulem setkává již popáté, z toho podruhé coby režisérka. V červnu 2013 nastudovala Perly panny Serafínky s operním souborem Slezského divadla v Opavě.

Podle autora hudebního nastudování a dirigenta Petra Šumníka patří Piskáčkovy Perly k tomu nejlepšímu z české lidové operety. „Autor zde sází na lidovou notu, cituje všeobecně známé lidové písničky, jako jsou Jede, jede poštovský panáček nebo Utíkej, Káčo, jakoby se nechal inspirovat Smetanou a jeho Českými tanci. Právě dovedně instrumentované známé melodie dělají z Perel dílo tak populární. A pak samozřejmě Piskáčkovy šlágry Ty české panenky a Vždyť přece hubička. Zdá se, že lidová muzika je něco nadčasového, jistě osloví i posluchače v jednadvacátém století," sdělil Šumník.

V roli Serafínky se představí Olga Jelínková v alternaci s Barbarou Sabellou. „Serafínka je prostá venkovská dívka, která má ale vznešené vystupování a dostatek zdravé kuráže, aby se dokázala postavit bezpráví v podobě chamtivého správce. Pro její upřímný charakter a čestné jednání ji mají všichni lidé z vesnice v oblibě. Během představení má dva hezké duety a celkem náročnou, ovšem krásnou árii a ansámbly. Náročné jsou ovšem rozsáhlé činoherní pasáže," zdůraznila Jelínková. Postavu správce Škarohlída si zahraje Ondřej Doležal. Coby Toníček se představí Martin Štolba v alternaci s Jakubem Tolašem, poštmistra Průchu si zahrají Jakub Rousek a Michal Pavel Vojta. V inscenaci dále účinkují členové operního a operetního sboru, baletu a rovněž členové dětského sboru BoDo centrum pod vedením Hany Vyroubalové. Více o aktuální programu divadla lze nalézt na www.mdol.cz.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama