RECENZE: Svět podle Prota je příjemným pohlazením i na divadelní scéně

Praha - Před patnácti lety uvedlo studio Universal adaptaci knihy Gene Brewera K-PAX. Snímek vyvolal obrovský zájem a tak není divu, že se objevuje i na prknech znamenajících svět. My si takovou verzi nyní přiblížíme.

Nakazí i vás Prot lákavým světem K-PAX?

Ještě něco málo slov o autorovi a knize samotné. Eugene N. Brewer se narodil 4. srpna 1937 se státě Indiana. K-PAX byla první knihou série novel, jejíž první část vyšla v roce 1995 a poslední, zatím čtvrtá, spatřila světlo světa o 12 let později. Úvodní díl proslavil americký film režiséra Iaina Sotfleye, nesoucího různé názvy - původní se držel titulu knihy, u nás byl pojmenován jako Svět podle Prota, v sousedním Německu K-PAX - Alles ist möglich. Ve filmovém zpracování dominovali Kevin Spacey a Jeff Bridges a zejména v USA se těšil velké oblibě.

Doktor Gene Brewer, psychiatr uznávaného zařízení, pravidelně přijímá na sezení zvláštního pacienta. Nemá křestní jméno, říká si Prot, miluje ovoce, chodí zásadně bos, v černých brýlích a s kapucí na hlavě. Je stár 337 let a jeho domovem je desítky světelných let vzdálená planeta K-PAX. Jeho monotónní hlas sděluje Brewerovi zvláštní informace o jeho domovu, který je prost prakticky všech nešvarů našeho světa. Brewer pochybuje o pravdivosti jeho slov, proto se rozhodne prověřit jeho osobu reportérkou na volné noze Giselle Griffinovou. Prot mezitím převrací naruby chod zařízení a ovlivňuje další chovance, z nichž každý trpí nějakým osobním problémem: Chucka opustila žena a ztratil práci, Howie se neumí vyrovnat následkům vztahu k rodičům z dětství, Ernie má panický strach ze smrti a Bess zabila manžela, který ji fyzicky týral. Jak pokračují další návštěvy Prota u Brewera, znepokojení roste zejména proto, že Protův vliv postupně odstraňuje psychické potíže u čtveřice pacientů. Brewer, jemuž se podařilo dopátrat se údajného důvodu Protových opakovaných návštěv na Zemi, se rozhodne k radikálnímu činu, aby se dozvěděl celou pravdu.


(zdroj: STAGEARTCZ)

Představení nastudované společnosti STAGEARTCZ je umístěno do jediného prostoru, kde pouhým "překlopením" hlavního nábytkového segmentu vzniká nová scéna. Ačkoliv je důraz kladen především na dvojici Prot/Brewer, každá z výše uvedených postav, tedy včetně ústřední dvojice, všech chovanců, reportérky a vrchní sestry Betty dostane samostatný prostor, který bychom po vzoru slavných vystoupení dvojice Werich&Voskovec mohli nazvat forbínou. Stejně tak všichni pacienti důsledne lpí na projevu - Ernie odmítá udělat krok bez roušky, Howie přesně krokuje vzdálenost, po které kráčí, Chuck předvádí hyperaktivní pohyby doprovázené tradičním "smrdíš" a Bess je apaticky odevzdaná a nemluvná. Leč Prot tohle všechno změní.

S ohledem na povahu adaptace je pochopitelné, že hlavní díl představení, které se délkou blíží filmovému zpracování (tedy tomu, které bylo sestříháno z původních 150 minut na dvě hodiny), dominují Radim Fiala a Petr Halberstadt. Zejména představitel Prota svým znělým hlasem v jedné rovině, jako by deklamoval souvislý text, působí podmanivě. Dokonce tak podmanivě, že díky odposlechu z publika by si jej některé dámy vybraly za osobního terapeuta. Přitom k opravdovosti ztvárnění nejsou třeba žádné krkolomnosti a ač jde o hru žánru sci-fi, prakticky se obejde bez jakýchkoli vědeckofantastických udělátek. Před samotným závěrem divadelního představení už máte dojem, že nesedíte v hledišti, ale jste sami svědky psychologické seance. A mnozí z vás možná zatouží vyrazit s Protem na K-PAX. Leč potíž je v tom, že tam může vzít Prot vždy jen jednoho pasažéra.

Ti z vás, kteří si budou chtít prohlédnout Prota zblízka a nasát atmosféru K-PAXu, kterou nám přes hluboké vesmírné prostory přinesl, mohou navštívit brněnské Divadlo Bolka Polívky, kde se Prot představí v sobotu 26. března. Další představení jsou plánována tamtéž v dubnu a červnu.

Celkové hodnocení: 85 %

K-PAX, Svět podle Prota

Hrají: Radim Fiala, Petr Halberstadt, Marika Procházková/Markéta Plánková, Petr Bláha, Martin Siničák/Jakub Urbánek, Michal Bumbálek, Eva Novotná, Iveta Austová/Alexandra Palatimusová.

Scénář: Jaroslav Milfajt
Předloha: Gene Brewer
Hudba: Jan Matásek
Režie: Petr Halberstadt

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Letní Letná se vrací na scénu. Čím překvapí?

09.08.2021 17:39 Mezinárodní festival Letní Letná opět shromáždí to nejlepší ze světa nového cirkusu a divadla. Po…

Související:

Právě se děje

reklama