Ceny Thálie 2015: Ocenění za celoživotní mistrovství převzal Stanislav Zindulka, Ladislav Županič i Dalibor Jedlička

REPORTÁŽ: Praha – V sobotu 26. března se opět po roce rozdávaly v pražském Národním divadle Ceny Thálie za rok 2015. Ty uděluje každoročně Herecká asociace nejlepším divadelním výkonům i zasloužilým umělcům, kteří získávají ceny za celoživotní mistrovství. Ocenění nejvyšší, kterým je Thálie za celoživotní činoherní mistrovství, získal herec Stanislav Zindulka.

Cenu za celoživotní činoherní mistrovství si na Cenách Thálie 2015 odnesl Stanislav Zindulka.

V sobotu krátce před osmou hodinou večerní se začíná hlediště Národního divadla plnit známými osobnostmi a dalšími milovníky divadla. Ti se tentokrát ale nepřišli podívat na žádné z divadelních představení, ale dorazili podpořit své kolegy a oblíbence, kteří mají šanci získat Cenu Thálie za rok 2015. V osm hodin divadlo potemní, opona se zvedá a návštěvníky v divadle i diváky u televizních obrazovek vítají studenti pražské konzervatoře se svým trochu rozpačitým muzikálovým vystoupením.

Pak se na pódiu konečně objevuje i moderátor večera Antonín Procházka, za nímž na tradičních rádoby kamenných kulisách sedí nominovaní umělci. Vyhlašování výsledků může začít! Cenu pro činoherce do 33 let získává Pavla Janiššová, která působí již od roku 2006 v Západočeském divadle v Chebu. V operní kategorii vítězí Iordanka Derilova, za níž přebírá ocenění syn, a Jaroslav Březina. Pro Thálii za celoživotní mistrovství v opeře si přichází Dalibor Jedlička, kterému po jeho děkovné řeči tleská ve stoje celé divadlo.

Muzikálovou kategorii nakonec vyhrává Karolina Gudasová, která tak získává letošní jedinou Thálii pro plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Nejlepší mužský muzikálový výkon pak podle Herecké asociace předvedl Jan Kříž v inscenaci Děti Ráje. Osobně si však pro ocenění nepřichází, místo něho děkuje za podporu jeho otec. Baletní kategorii pak suverénně ovládá Národní divadlo, jehož dva reprezentanti Kristýna Němečková a Viktor Konvalinka přináší pro tuto divadelní instituci další skleněné ceny do sbírky. Samozřejmě i v oblasti muzikálové a baletní jsou předány ceny za celoživotní mistrovství. Tu za muzikál přebírá Ladislav Županic, za balet Pavel Ždichynec.

Jako poslední jsou vyhlašovány ceny za činohru. V ženské kategorii vítězí Zora Valchařová Poulová z Klickerova divadla Hradec Králové. Nejlepší mužský činoherní výkon podle Herecké asociace minulý rok předvedl Radim Madeja, herec z Městského divadla v Mladé Boleslavi. Cenu za celoživotní činoherní mistrovství si na úplný konec přenosu přebírá herec Stanislav Zindulka, jehož dlouhý děkovný proslov uzavírá celé slavnostní předávání divadelních cen.

Na konec je nutné ještě zmínit, že v průběhu večera došlo ještě k předání dalších dvou cen. Cenu za celoživotní loutkoherecké mistrovství si převzal Jiří Vyšohlíd působící v hradeckém Divadle Drak. Zvláštní cenu kolegia pak získal filmový, televizní a divadelní režisér a dramaturg Petr Weigl.

Témata: ceny thálie

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Letní Letná se vrací na scénu. Čím překvapí?

09.08.2021 17:39 Mezinárodní festival Letní Letná opět shromáždí to nejlepší ze světa nového cirkusu a divadla. Po…

Související:

Právě se děje

reklama