RECENZE: Loneliness&stuff ukazuje druhou tvář reality

Projekt Loneliness & Stuff, nebo-li osamělost a věci vypráví příběh o samotě, kterou občas prožívá každý z nás, přestože je obklopen lidmi a věcmi. Je to ale současně příběh o lásce a jejím vzájemném sdílení. Souznění duší v pohybu a nehybnosti.

Sára Arnstein a Jiří Šimek v inscenaci Loneliness&stuff
doporučujeme

Námětem divadelního přestavení je hledání souznění, jeho nacházení a opětovném ztrácení. Úsporné jevištní scéně po celou dobu představení dominují taneční kreace doprovázené hudbou různých žánrů, jenž přechází od čistě popově tanečních rytmů k introvertním taktům jednoho nástroje. Obdobně pestrá je i taneční choreografie, které těží převážně z moderního pohybového umění. Křehké introvertní polohy vyjadřují touhu po spojení a pochopení vlastní existence. Jen výjimečně jsou doplněny slovy, která mnohdy vytržena z kontextu dodávají naší existenci absurdní nádech.

Přibližují nám jiné aspekty naší reality. My všichni existujeme zároveň v mnoha podobách světů, jednou jako náhodní světci událostí a podruhé jako samotní aktéři děje. Pokaždé však zůstáváme osamoceni ve vězení našich pocitů a myšlenek. Jedinou cestou je snaha o jejich společné sdílení s někým. Hlavní dvojroli inscenace ztvárnila partnerská dvojice mladých a sebeironických performerů a tanečníků – Sára Arnstein a Jiří Šimek. Tento čerstvý absolvent DAMU má na svém kontě jednu z ústředních rolí v připravovaném filmu se zahraniční koprodukcí Anthropoid, jenž pojednává o atentátu na Reinharda Heydricha.

Šimek zde ztvární postavu jednoho z parašutistů Karla Čurdu. Jeho velkou láskou ale je pohybové divadlo, poté co vystudoval Katedru alternativního a loutkového divadla zakotvil v souboru Studia Alta. Divadlo vzniklo v prostoru bývalého skladu a nabízí zázemí mladým divadelníkům, preformerům a všem, kdo mají blízko k alternativním formám uměleckého vyjádření. Již 28. dubna se Studio Alta stane hlavní scénou druhého ročníku festivalu Vs. Interpretation, který představí zajímavé projekty improvizace s přesahem k dalším médiím, jakými jsou pohyb, zvukové nebo výtvarné umění, film a nové přístupy v hudební skladbě.

Hodnocení: 75 %
Premiéra: 15. dubna
Tvůrci představení: Sára Arnstein, Jiří Šimek
Hudba: Ivo Sedláček
Reprodukovaná hudba: Forest Swords, Perfume Genius, La Femme, WhoMadeWho
Ligth design: Štěpán Hejzlar, David Prokopič

Témata: Studio Alfa
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel bývalý ředitel Národní divadla Jindřich Černý (†90), komunistický…

20.10.2020 09:17 Ve věku 90 let dnes ráno v Praze zemřel bývalý ředitel Národního divadla, divadelní historik a…

Majáky české kultury se rozsvítily na více než 100 místech České republiky

13.10.2020 10:49 Na více než 100 místech se v pondělí večer rozsvítily Majáky české kultury – světelné sloupy v…

Brněnští divadelníci jsou unavení ze změn, pomáhají si navzájem

13.10.2020 09:28 Brněnská divadla sice nyní nemohou hrát pro veřejnost, zkoušky nových inscenací ale pokračují.…

"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu…

09.10.2020 16:41 Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru,…

Právě se děje

Další zprávy

reklama