Shakespeare kam se podíváš, Ostrava rozjíždí další měsíc zasvěcených tomuto dramatikovi

Ostrava - Před 400 lety zemřel nejznámější dramatik a klíčová osobnost literatury William Shakespeare. Ke světovým oslavám se rozhodlo připojit také město Ostrava, a to v podobě celoročního kulturního projektu Shakespeare Ostrava 2016. Divadla představujé Shakespearovo dílo v rámci svých dramaturgií, knihovny pořádají besedy, herci scénická čtení, filharmonie koncerty a muzea výstavy.

Přidejte svůj názor

Shakespeare Ostrava 2016
doporučujeme

Shakespeare byl bezesporu velkou inspirací pro umělce různých oborů, výtvarníky, hudební skladatele, literáty, filmové tvůrce, ale i filozofy, sociology, lingvisty nebo historiky. „Řada spisovatelů všech žánrů dále dotváří příběhy, motivy či postavy Shakespearových her v nových svébytných dílech. Překlady Shakespearových děl v posledních dvou stech letech ovlivňovaly vývoj novodobých živých podob řady jazyků. O vlivu na moderní češtinu, tak jak se vyvíjela od poloviny 19. století, to platí vrchovatě," komentuje ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Festival Dream Factory Ostrava od 31. května do 5. června představí hned čtyři shakespearovská představení v podání Dejvického divadla, Divadla Na zábradlí nebo Klicperova divadla či Divadla koňa a motora a ve spolupráci s Divadlem Petra Bezruče připravuje site-specific projekt Shakespeare v Ostravici.

V červnu se také připojí mezinárodní hudební festival Janáčkův máj, v rámci kterého zazní po 35 letech velkolepé Berliozovo symfonické dílo Romeo a Julie, 7. června odehrají premiéru Zkrocení zlé ženy studenti Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě, 11. června se přidává Knihovna města Ostravy, která Shakespearovi věnuje Ostravskou muzejní noc 2016. V polovině měsíce, 16. června, uvede NDM premiéru činohry Veselé paničky windsorské a 27. června zazní v rámci festivalu NODO (Dny nové opery Ostrava) světová premiéra taneční opery William William, kterou speciálně pro letošní výročí zkomponoval Petr Kotík.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Woody Allen zrežíroval operu, debutovat bude v milánské La Scale

03.07.2019 08:01 Po 51 filmech bude Woody Allen debutovat jako operní režisér ve slavné milánské La Scale. Od 6. do…

Muellerova zpráva se dočkala dramatizace. Jediné představení s řadou…

24.06.2019 21:26 Dnes už proslulá závěrečná zpráva amerických vyšetřovatelů o ruském vlivu na prezidentské volby v…

RECENZE: Romeo a Julie v nevšední inscenace pod brněnským nebem

17.06.2019 13:06 RECENZE - Slavná hra Williama Shakespeara se po letech vrátila do Brna a to na letní scéně, v…

Adaptace románu Hana v Národním divadle Brno: Úžasná inscenace s…

15.06.2019 12:52 RECENZE - Třetí román úspěšné autorky, Aleny Mornštajnové se dočkal jevištního zpracování. Povedlo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama