Téměř dvacítka umělců sepsala petici proti bulváru

Praha - Téměř dvacítka umělců, převážně herců, se rozhodla veřejně vystoupit proti nevybíravým praktikám bulváru a sepsali petici.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

"Nevkus a netaktnost, vulgarita, polopravdy a lži bezostyšně vydávané za pravdu, slídilství, záměrné provokace, plánované skandalizace, cynicky přiznávané fotomontáže či zcela smyšlené „rozhovory“, neomalené tykání bez ohledu na věk či postavení, bezohlednost ke zraněným lidským citům, neúcta ke stáří, a dokonce i ke smrti, neskrývaný novinářský hyenismus – to jsou dnes běžné praktiky Blesku, Aha!, Šípu, Pestrého světa, Rytmu života a dalších bulvárních periodik," píše se v petici.

Podle petice jsou lidská práva umělců za lhostejné asistence státu porušována. "Jsme tím už dlouho znechuceni a pobouřeni a mnozí z nás se s vydavateli bulváru soudíme - jenže soudy nás pokaždé odkáží na paragrafy o údajném veřejném zájmu, který jsme prý coby „celebrity“ povinni snášet, přestože jediným opravdovým, do očí doslova bijícím zájmem je tu finanční zisk zmíněných vydavatelů," pokračuje text petice.

V petici se dále píše, že není pravda, že umělci bulvár potřebují. "Odmítáme být ztotožňováni s těmi z nás, kteří vám vycházejí vstříc a dobrovolně - ať už ze strachu, vypočítavosti či touhy po slávě - s vámi kolaborují. My, níže podepsaní, vámi pohrdáme a nechceme a nebudeme s vámi žádným způsobem spolupracovat," informuje petice.

Emotivní petice končí skeptickým prohlášením, že zřejmě nic nezmění. "Neděláme si iluze, že se kvůli podobným prohlášením bulvár změní nebo že se ti, kteří se rozhodli touto špinavou prací živit (a nemyslíme tím jen bulvární redaktory či fotografy, ale samozřejmě též „úctyhodné“ majitele těchto firem), začnou řídit základními principy lidské morálky nebo alespoň Etickým kodexem novináře - pouze odmítáme nadále mlčky přihlížet tomu, jak nejrůznější neumětelové každý den anonymně a beztrestně špiní jména lidí, kteří v životě něco dokázali," konstatuje petice.

Součástí petice je i výzva pro další kolegy. "Současně vyzýváme všechny naše kolegy, kteří s tímto prohlášením souhlasí, aby se k němu svým podpisem - a především důsledným bojkotem veškerého bulváru - připojili."

Pod peticí jsou podepsaní Marek Vašut a Michal Viewegh. Výzvu již dále podepsali Bára Basiková, Jiřina Bohdalová, Jitka Čvančarová, Martin Dejdar, Dagmar Havlová, Eva Holubová, Jan Kraus, Pavel Kříž, Simona Stašová, Jiří Suchý, Karel Šíp, Tomáš Töpfer, Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý.

Bulvár by podle Jaromíra Skopalíka, ředitele vydavatelství Bauer Media (vydává například výše jmenovaný Rytmus života), měl být ostrý, peprný, měl by jít do hloubky, ale neměl by být lživý. "No a pokud si dáte dohromady, že píšeme o kauzách, které ne vždy jsou reprezentativní, tak je jasné, že vyvolávají emoce u lidí, kterých se týkají," vysvětloval Skopalík v rozhovoru na ČT24 Media a svět důvody negativních reakcí umělců na bulvární časopisy.

Podle Skopalíka Česká republika bulvár potřebuje. "Bulvár je hybatelem showbusinesu, vytváří popularitu a nové hvězdy," uvedl Skopalík

Bulvár je podle Skopalíka ale především zábava a bulvární časopisy jsou zbožím. "Jako dobré zboží musí mít atraktivní obal, ale jeho obsah musí být etický," říká Skopalík. "Nikdy bychom si nevymysleli nic, co by nemělo nějaký reálný racionální základ," dodává.

"Spory s bulvárem mi jako novináři příjdou úsměvné, takové spory většinou nelze vyhrát. Média mají moc a vždycky poslední slovo," řekl v rozhovoru pro ČT24 Media a svět Daniel Köppl, šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. "Z pohledu marketingové komunikace vede řada celebrit spory s bulvárem z marketingového důvodu, aby byla vizibilita jejich jména na trhu častější," dodal.

S bulvárem se podle Köppla dá vyjednávat. Dokazuje to, například Kateřina Neumannová. "Ta se v bulváru sice objevuje, ale vždy jen autorizovaně. Stejným příkladem je Karel Gott, který nemá v bulváru negativní zprávy," uvádí Köppl. Důvodem je pozitivní přístup k bulvárním časopisům a lidem v nich. "Pokud s novináři z bulváru komunikujete, respektujete je a uznáváte, že jen dělají svou práci a dáte jim "najíst", tak oni vám dají to, co potřebujete vy, třeba i klid," vysvětluje Köppl. "Navíc osob, které čtenáři mají rádi, se bulvár dotýká výjimečně," dodává Köppl.

Bulvár, podle Köppla, nikdy nepřejde ve velkém na internet, protože bulvární senzace si musí čtenář prolistovat papírem a vidět na fotografiích.

Loading...
Témata: bulvár
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozloučení s Chramostovou: Lidé čekali ve frontě, u rakve se vystřídali…

14.10.2019 13:47 Aktualizováno Vynesením rakve z Národního divadla (ND) skončilo dnes před polednem poslední rozloučení s herečkou…

RECENZE: Pera markýze de Sade? Nahota a perverze na jevišti Národního…

14.10.2019 12:06 Národní divadlo v Brně uvedlo inscenaci, která osvětluje postavu známého spisovatele 18. století de…

Rozloučení s Vlastou Chramostovou (†92): Národní divadlo zveřejnilo…

10.10.2019 16:29 Půl hodiny před zahájením pondělního obřadu posledního rozloučení s herečkou a někdejší disidentkou…

RECENZE: Mirandolína v Brně ukázala, jak se bránit Mee Too

07.10.2019 19:55 RECENZE - Ten titulek prosím neberte až tak vážně. Současné šílenství kolem obtěžování žen se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama