Muzikál Mefisto sklízí úspěch a potlesk ve stoje

Praha - Nový muzikál Mefisto, který představilo Divadlo Hybernia, u příležitosti desátého výročí otevření divadla má za sebou svojí premiéru. Přípravy na toto velkolepé dílo trvaly rok, doprovázela je spousta schůzek, telefonování zařizování, vyjednávaní, castingů. Všichni tvůrci muzikálu si přesně museli ujasnit, co od projektu očekávají a výsledek se jim vrátil v plné parádě.

Kostýmová zkouška muzikálu Mefisto

V muzikálu Mefistovi naleznete všechno, co dělá život zajímavějším. Lásku, humor, napětí, ale hlavně lákavou ďáblovu nabídku v nestárnoucím příběhu na téma ztraceného a znovu nalezeného mládí.

V den premiéry, která se konala 3. listopadu, se na jevišti představili a excelovali, především v roli Mefista, Josef Vojtek, dále Jan Kříž jako mladý Faust, Ivana Korolová jako Markéta, Michal Novotný coby Mario Bosetti, Hanka Křížková alias Giulieta. V dalších rolích se představil Tomáš Trapl, Martin Pošta nebo Andrea Holá.

Psali jsme:  

Na premiéru dorazilo také mnoho významných osobností. Režiséř Václav Vorlíček, herci Martin Dejdar, Jan Hrušinský s manželkou Miluší Šplechtovou nebo Sagvan Tofi. A nechyběli ani operní pěvci Miroslav Dvorský a Marián Vojtko či Karel Štědrý, Michel Fleischmann, Zděněk Barták, Petr Salava, Michal Prostějovský a Lumír Olšovský. Po představení se mezi hosty objevila také herečka Jiřina Bohdalová.

„Mám z představení skvělý pocit, i když to není jednoduché představení, protože ta moje role je skoro ve všech obrazech. Hrozně jsem se těšil před lidi, po těch třech měsících zkoušení. Publikum se smálo i tam, kde jsme to nečekali, takže to asi není úplná depka, ač je to příběh o zaprodané duši," popsal své dojmy Josef Vojtek.

Psali jsme:  

Také režisér a scénárista Zdeněk Zelenka je výsledkem spokojený: „Dnešní premiéra? Obrovský zážitek! Nejvíce jsem byl ale napnutý, když jsme hráli Mefista pro publikum poprvé, to jsem si nebyl jist, jestli jsem se rok nedřel zbytečně. Spadlo to ze mě v okamžiku, když jsem viděl, jak diváky náš muzikál baví, jak jsou napnuti, dojati, jak se smějí, a když výkon souboru po každém představení odměnili nekonečným potleskem vestoje, říkal jsem si, že jsem snad nepromarnil rok života. Ono udělat muzikál od prázdného papíru až po premiéru, to je na jedné straně obrovské štěstí, že člověk takovou šanci vůbec získal, na druhé straně je to ovšem roční koketování s ďáblem, protože podle legendy každé divadlo, které si něco začne s Faustem, se se zlou potáže."

I přes konečný úspěch se však muzikálu komplikace nevyhnuly. „ Musím říct, že ten ďábel se nám realizaci Mefista snažil narušit několikrát, pár dnů před premiérou nám třeba nechal spadnout osmisetkilovou dekoraci na jeviště, ale když máte kolem sebe vynikající lidi, jakými pro mě jsou třeba textař Boris Pralovszký či hudební skladatel Daniel Barták a v neposlední řadě celý herecký soubor, tak se ďábel sice snaží, ale šanci nemá. Po dnešku jsem si dokonce jist, že si někde zalezlý v pekle brouká naše melodie. Takže Mefisto je na světě a já mu přeji, ať baví diváky co nejdéle," vysvětluje Zelenka.

V muzikálu zazní překrásná hudba, jejímž autorem je hudební skladatel a muzikálový herec Daniel Barták. Kromě filmů, složil muziku např. k seriálu Sanitka 2 a také aranžoval hudbu k projektům  jako Zdivočelá země, Sněhová královna, Baron Prášil a jiné.

Představení obsahuje více než 60 hudebních čísel. "Psaní a nahrávání živé hudby do muzikálu Mefisto bylo velmi časově náročné a zkoušení nešlo úplně tak hladce, jak bývá zvykem, nicméně řekl bych, že hlavně díky našemu hereckému souboru, kterému já osobně říkám "Dream cast" se vše dotáhlo k reprezentativnímu výsledku. Jsem moc rád, že jsem mohl s tímto týmem spolupracovat, udělali jsme se Zdeňkem maximum a těším se na ohlas publika, jelikož to jsou lidé, pro které to všichni děláme v první řadě," říká Daniel Barták.

„Po celou dobu přípravy jsem snad denně stál před volbou, jestli zaprodat svoji duši peklu výměnou za fungování příprav muzikálu. Nakonec jsem to udělat nemusel a stačilo, že jsme byli profíci. Díky autorům a týmu asi 160 lidí a za Boží pomoci a pod neustálým dohledem pekla, a to mi věřte, že se děly věci a hlavně díky podpoře pana Milana Fila a Divadla Hybernia jsme to dali," dodává ředitel divadla Michal Mückstein.

Že se muzikálu bude dařit, svědčí i fakt, že předpremiéry byly vyprodané a o vstupenky na další představení, které jsou vypasané až ndo června 2017 je obrovský zájem.

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

RECENZE: Čechovův Racek v Národním divadle v Brně patří k těm nejlepším…

12.09.2021 15:12 Divadelní hra, v níž Anton Pavlovič Čechov (1860–1904) zobrazil milostné a rodinné vztahy, je…

Divadlo v Brně žije. NdB chystá na letošní sezonu naditý repertoár

07.09.2021 09:55 Snad už zažíváme začátek konce koronaviru v ČR. To by byla dobrá zpráva i pro divadla, která se…

Související:

Právě se děje

reklama