Národní divadlo Brno uzavře letošní rok inscenací Kámen a bolest

Brno - Na závěr letošního kalendářního roku si coby exkluzivní vánoční dárek připravila činohra Národního divadla Brno zajímavou inscenaci. Je jím monumentální projekt Karla Schulze Kámen a bolest.

Přidejte svůj názor

Tomáš Kobr j.h., nahoře: Petr Bláha, Jan Grygar, pod nimi: Magdaléna Tkačíková, Martin Sláma, vepředu: Roman Blumaier, Jaroslav Kuneš, Jakub Šafránek (Foto: Kuba Jíra)

Inscenace popisuje strhující životní příběh Michelangela Buonarrotiho, jednoho z géniů italské renesance. Příběh se odehrává na pozadí mohutných společenských změn, které florentská renesance přinesla italské a evropské společnosti.

Jedno z klíčových děl domácí historické prózy, nedokončená románová trilogie Kámen a bolest, patří k vrcholným dílům české literatury 20. století. Karel Schulz jej původně zamýšlel jako třídílnou epopej, předčasná smrt mu ale dovolila dokončit pouze první díl a započít práce na dílu druhém.

“Zaujala mě renesance jako doba obrovského rozkvětu umění, v létě jsme s kostýmní výtvarnicí Marijou Havran navštívili Florencii a několik dnů se nechali unášet absolutní krásou výtvarného umění, architektury a celkovou atmosférou jednoho z nejkrásnějších měst na zemi. V inscenaci se snažíme nějak postihnout pocity umělce, který pracuje ve své době – nakolik ho ovlivňují společenské události, politika, peníze – tedy faktory, které mají značný vliv na tvorbu umělců i dnes. Myslím, že jakékoliv umění by nemělo být odtrženo od reality a vždy je se svou dobou intenzivně propojeno," podotkl režisér inscenace Marián Amsler.

Monumentální freska zachycuje vrchol i rozklad renesančního a humanistického období. V postavě Michelangela autor ztvárnil zrod, vzestup a vývoj geniálního umělce zápasícího s vlastními vášněmi a dilematy.

Divadelní adaptace Lenky Lagronové pracuje především s kontrasty a protiklady, které byly základem renesanční doby, ale také Michelangelova osobního a tvůrčího vývoje. Klade naproti sobě církevní a světskou moc, radost a bolest, krásu fyzickou a vnitřní.

"Dynamiku Schulzova románu určuje především důsledná práce s kontrasty, jak psychologickými, tak tematickými, což je samo o sobě výsostně dramatické, tedy divadelní. Nemůžeme si ale nalhávat, že by pro Schulzovu předlohu nebyla nejlepší adaptace filmová, a popravdě se velmi divím, že se toho ještě nikdo nechopil (na podobné téma existuje americký film z roku 1964 Ve službách papeže s vynikajícím Charltonem Hestonem v roli Michelangela). Divadelní zpracování ze své podstaty vždy, ať se snažíme sebevíc, znamená abstrahovat, zjednodušovat a osekávat. Já ale věřím, že se nám v inscenační úpravě podařilo zachytit podle mě hlavní téma Schulzova románu, které se dá ve stručnosti charakterizovat jako „osud geniálního umělce na pozadí rozporuplné renesanční doby“. Hlavními postavami naší inscenace jsou totiž právě Michelangelo a doba, ve které žil,“ uvedla dramaturgyně inscenace Marie Špalová.

Vedle Michelangela Buonarrotiho se v dramatizaci objeví další historické postavy, například Leonardo da Vinci, Niccolo Machiavelli či Lorenzo I. Medicejský řečený Il Magnifico.

Inscenace Kámen a bolest se v divadle Reduta chopil tým dramaturgyně Marie Špalové a režiséra Mariána Amslera. Inscenace Kámen a bolest bude v Národním divadle Brno uvedena ve světové premiéře 22. prosince. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký divadelní svátek v Brně: Blíží se 10. ročník festivalu Divadelní svět

20.03.2019 09:32 Divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupí do…

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

11.03.2019 13:47 Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi…

Národní divadlo Brno představilo premiéry pro sezonu 2019/20. Na co se…

07.03.2019 13:38 Národní divadlo Brno představilo na tiskové konferenci své premiéry pro divadelní sezonu 2019/20.…

Balet Romeo a Julie oslaví 80. let od světové premiéry v Brně. Slavnostní…

02.03.2019 13:00 Brno - Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno 30.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama