12 nejúspěšnějších divadelních inscenací roku 2016

Praha/Brno – Rok 2017 klepe na dveře a je čas rekapitulovat ten předchozí. Co se dělo v divadlech? Které tituly byly u diváků nejoblíbenější? Vybrali jsme pro Vás dvanáct nejnavštěvovanějších inscenací pražských a brněnských divadel v roce 2016.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jednou z nejúspěšnějších inscenací roku 2016 je balet Malá mořská víla

1. Národní divadlo Praha: Sluha dvou pánů

Sluha dvou pánů byl na repertoáru Národního divadla přes dvacet let. Komedie Carla Goldoniho v režii Ivana Rajmonta se stala legendární inscenací a diváky ani po stovkách repríz nepřestala bavit. Vystřídalo se v ní mnoho herců, od premiéry v roce 1994 však v hlavní roli zářil Miroslav Donutil. V nejlepším se má skončit, proto byla šesti stá repríza zároveň tou poslední – derniéra proběhla minulé úterý.

2. Divadlo pod Palmovkou: Laskavé bohyně

"Historická fikce na půdorysu antického dramatu.“ Tak popisuje Divadlo pod Palmovkou svou nejúspěšnější isncenaci Laskavé bohyně podle světového proslulého románu Jonathana Littella. Román z roku 2006 tvoří fiktivní paměti esesáka Maximiliena Aueho, který se stal masovým vrahem. Divadlo pod Palmovkou román uvedlo v české premiéře v únoru v režii Michala Langa a s Janem Teplým v hlavní roli.

3. Národní divadlo Praha: Malá mořská víla

Pražské Národní divadlo se do našeho výběru dostalo hned dvakrát. Po Sluhovi dvou pánů je druhým zástupcem balet. Všechny baletní tituly se totiž pyšní kolem 95 % návštěvnosti. Malá mořská víla je autorský balet režisérského dua SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), Jana Kodeta a Zbyňka Matějů na motivy známé pohádky Hanse Christiana Andersena. Příběh lásky mořské panny k pozemskému princi, pro něhož obětuje svůj hlas a život, uvedla pražská scéna ve světové premiéře v listopadu a od té doby až do konce února jsou představení beznadějně vyprodaná.

4. Divadlo Hybernia: Mefisto

Divadlo Hybernia u diváků zabodovalo muzikálem Mefisto. Příběh o profesoru Faustovi, který se upíše ďáblu, aby se stal opět mladým, v muzikálovém zpracování Zdeňka Zelenky a Daniela Bartáka a v režii Filipa Renče měl premiéru v listopadu a hned o měsíc později měl na kontě téměř patnáct tisíc diváků.

5. Divadlo Na Jezerce: Poslední aristokratka

"V Divadle Na Jezerce absolutně láme rekordy návštěvnosti Bočkova Poslední aristokratka. Inscenace bývá vyprodaná vždy krátce po zahájení předprodeje, dokonce se nám několikrát stalo, že krátce po zahájení předprodeje pod náporem zkolaboval web na online prodej vstupenek. Dále si stabilní zájem udržují inscenace Generálka, Charleyova teta, Manželské vraždění a Paní plukovníková. Tato představení patří k nejrychleji vyprodaným. Celkový počet diváků, kteří viděli naše inscenace brzy překoná hranici 800 tisíc lidí,“ sdělil nám principál a herec divadla Jan Hrušínský.

Dramatizaci úspěšného románu Evžena Bočka Poslední aristokratka napsal přímo pro Divadlo Na Jezerce Arnošt Goldflam, který se ujal i režie. Marii Kostkovou z Kostky, která se vrací z Ameriky na rodový zámek, si zde zahrála Anna Polívková. Inscenace je na repertoáru divadla od prosince 2015.
 
6. Národní divadlo Brno: Louskáček

Brněnský Louskáček je nejnavštěvovanější inscenací Národního divadla Brna a zároveň Baletu NdB. Na repertoáru je od října 2014 a letos jej navštívilo téměř 22 tisíc diváků. Pohádkový příběh malé Klárky v Brně nastudoval režisér André Laprise podle verze kanadského choreografa Fernanda Naulta z roku 1964, která vyniká velkolepou divadelní a kostýmní výpravou a upoutává (nejen) děti barevností a bohatostí.
 

7.  Divadlo ABC: Vím, že víš, že vím
 
Téměř 14 000 diváků přilákala komedie Vím, že víš, že vím v pražském Divadle ABC. Hříčka plná překvapení, zvratů a italského humoru je adaptací úspěšného filmu. Co se skrývá pod pokličkou zdánlivě všedního manželského páru? To zjistí soukromý detektiv, který si splete sledovanou osobu a místo manželky politika začne sledovat úplně obyčejnou rodinu. Velkým lákadlem je jistě i hvězdné obsazení v čele se Simonou Stašovou a Michalem Dlouhým.
 
8. Studio Hrdinů: Pan Theodor Mundstock

Adaptaci románu Ladislava Fukse přineslo pražské Studio Hrdinů v květnu a od té doby má inscenace sto procentní návštěvnost. Není divu, titulní roli totiž ztvárnil Vojtěch Dyk. Kromě lákavého obsazení (vedle Dyka ještě například Gabriela Míčová) je to i polemické uchopení režiséra Miloše Horanského, které dělá z inscenace poutavou variaci na slavný český román. Od své premiéry v květnu ji navštívilo asi 1 800 diváků.

9. Dejvické divadlo: Kakadu

Hvězdně obsazený soubor Dejvického divadla a kvalita inscenací jsou zaručeným lákadlem téměř na vše, co zde divadlo nastuduje. Inscenace Kakadu měla premiéru v prosinci minulého roku a od té doby plní hlediště diváky až po okraj. Ve hře Karla Františka Tománka v režii Jiřího Havelky exceluje Simona Babčáková v roli autistky Wendy.

10. Divadlo v Dlouhé: Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční povídka

Vánoční pohádkový příběh, který podle knihy Ludvíka Aškenázyho zpracoval režisér Jan Borna je na repertoáru Divadla v Dlouhé už 16 let a stále láká diváky všech generací. Inscenace o malém Pavlíkovi, který se na Štědrý den ztratí a zažije různá dobrodružství, než se zase vrátí domů, má formu divadelní revue plné „šedesátkových“ hitů.

11. Hudební divadlo Karlín: Carmen

V loňském roce Hudební divadlo Karlín obnovilo svůj vůbec nejúspěšnější projekt, muzikál Carmen s Lucií Bílou v titulní roli. Nic se nezměnilo a stejně jako po první premiéře v roce 2008 patří příběh lásky a zrady stále k nejlákavějším titulům v České republice. Velkolepou podívanou v broadwayském stylu, v níž nechybí odvážná cirkusová čísla, hvězdné obsazení a nádherná hudba, napsala trojice amerických autorů přímo pro pražský Karlín.

12. Městské divadlo Brno: Splašené nůžky

Inscenace Splašené nůžky režiséra Mikoláše Tyce měla premiéru v Městském divadle Brno v září loňského roku a brzy si získala enormní zájem diváků. Detektivní komedie podle hry Paula Pörtnera je zajímavá mimo jiné tím, že sami diváci během představení rozhodují, jak hra dopadne. V kadeřnickém salónu je totiž spáchán zločin a diváci mohou rozhodnout kdo z postav je vrah. Přízeň publika dokládá i fakt, že komedie byla zvolena nejoblíbenější inscenací v divácké anketě Křídla.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký divadelní svátek v Brně: Blíží se 10. ročník festivalu Divadelní svět

20.03.2019 09:32 Divácky oblíbený festival Divadelní svět Brno letos v termínu 23. – 28. května 2019 vstoupí do…

RECENZE: Don G: Vtipná opera z Českých Budějovic

11.03.2019 13:47 Recenze - Je to už skoro rok (květen 2018) co Opera Jihočeského divadla uvedla v premiéře velmi…

Národní divadlo Brno představilo premiéry pro sezonu 2019/20. Na co se…

07.03.2019 13:38 Národní divadlo Brno představilo na tiskové konferenci své premiéry pro divadelní sezonu 2019/20.…

Balet Romeo a Julie oslaví 80. let od světové premiéry v Brně. Slavnostní…

02.03.2019 13:00 Brno - Prokofjevovo baletní drama Romeo a Julie mělo světovou premiéru v Národním divadle Brno 30.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama