Poslední sbohem. Národní divadlo se loučilo s herečkou Lubou Skořepovou

Praha - Ve foyeru historické budovy Národního divadla (ND) se dnes konalo poslední rozloučení s herečkou Lubou Skořepovou, která zemřela 23. prosince v 93 letech. Zájem veřejnosti a médií byl veliký.

Ljuba Skořepová

Někteří účastníci rozloučení se pozastavovali nad tím, že rakev s ostatky Skořepové není na jevišti. Tak tomu například bylo při loňském rozloučení s olympijskou vítězkou Věrou Čáslavskou nebo v minulosti při smutečních obřadech s režisérem a hercem Otomarem Krejčou nebo s herci Borisem Rösnerem a Jiřím Kodetem. Podle informací ČTK je však obřad v prostorách foyer běžný, pokud se nepředpokládá větší účast veřejnosti.

"Luba byla velmi milá a veselá žena a herečka každým coulem. Měl jsem to štěstí, že jsem s ní párkrát v různých divadlech vystupoval a vždycky s ní bylo veselo. Asi se dožila tak krásného věku proto, že si to zasloužila," uvedl před vstupem do divadla tanečník a herec Vlastimil Harapes.

Smuteční setkání zahájila reprodukovaná píseň Mirotický kostelíčku s hlasem Skořepové. Dále zazněla píseň Jaroslava Krčka Ze země jsem na zem přišel, skladba Franka Bridge Spring Song a členové Kühnova dětského sboru ze záznamu zazpívali Ave Maria a Adoramus Te Christe.

Psali jsme:  

"Působení Luby Skořepové v Národním divadle bylo výjimečné, prožila zde celou jeho moderní historii se všemi jejími dramatickými zvraty a změnami, tvořila s mnoha generacemi tvůrců, kolegů a režisérů. Měla věrný a opravdový vztah k této scéně a cítila se být součástí Národního divadla i mimo své pracovní povinnosti," řekl ve svém projevu Jan Burian, ředitel ND, v němž Skořepová za 68 let vytvořila na 140 rolí.

Ředitel činohry ND Michal Dočekal poté ocenil Skořepové humor. "Díky za to, že jste mi v práci předvedla, že po všech zkušenostech a úspěších může mít člověk chuť poznávat nové," řekl.

Skořepová se objevila také v seriálech Šípková Růženka, Náměstíčko, Náves, Příkopy či Cukrárna. Léčitelku, která vyrábí zázračné lektvary, ztělesnila ve filmu Tomáše Vorla Cesta z města.

Náchodská rodačka byla i spisovatelkou. V knize nazvané Nebe, peklo, ráj, která vyšla v roce 1999, například vzpomínala na slavnou gardu ND v Praze a přiblížila odvrácenou stranu herecké slávy. Zabývala se také astrologií, numerologií, sbíráním léčivých bylin či polodrahokamů.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Související:

Právě se děje