Národní divadlo Brno se může pochlubit mimořádně úspěšným rokem

Brno – Národní divadlo Brno má za sebou nebývale úspěšný rok. Může se totiž pyšnit nárůstem diváků a tržeb i významnými cenami.

Oceněná inscenace Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas
doporučujeme

Národní divadlo Brno sklízí úspěch u diváků i odborníků. V uplynulém roce obdrželo několik nominací na prestižní ceny, z nichž dvě proměnilo. Jaroslav Březina získal Cenu Thálie za roli Lacy v opeře Její pastorkyňa a Cenu Divadelních novin získala inscenace Epos o Gilgamešovi / Dido a Aeneas Jiřího Heřmana a Marko Ivanoviće.

Psali jsme:  

Brněnské divadlo se může chlubit i mimořádným nárůstem tržeb, které překročily hranici 63 milionů, a narostly tak o 12,6 %. Nárůst nastal i v návštěvnosti – v roce 2016 přišlo přes 240 tisíc diváků, což znamená nárůst o 5,4 %.

Nebývalý úspěch zaznamenal baletní soubor, který se postaral o téměř 5,5 tisíce nových diváků a zvýšil tržby o 13 %. Důkazem o rozkvětu souboru je také úspěšné turné s Louskáčkem do finského Tampere.

Činohře se letos opět dostalo pozvání na několik festivalů a úspěch slavila i na zájezdech do Prahy. Domácí tržby činohry se zvedly o 1,28 milionů, což představuje nárůst o 5,7 %. Návštěvnost naopak klesla o 4 %, podle tiskové zprávy z divadla za tím však stojí menší počet odehraných představení v Mahenově divadle, které bylo téměř tři týdny domovem pro festivaly.

Operní soubor slaví úspěch nejen s rekordním festivalem Janáček Brno, o jehož výsledcích jsme informovali dříve, ale i díky nárůstu publika o 11,5 %, což je o téměř 9 tisíc diváků více než loni. Opeře vzrostly také tržby, a to dokonce o 16,65 % a více než 3 miliony korun.

Psali jsme:  

Národní divadlo Brno rozšiřuje své aktivity všemi směry. Kromě festivalu Divadelní svět Brno, který NdB pořádalo již podruhé, láme také rekordy v online prostoru. Je totiž jediným divadlem v České republice, které divákům nabízí možnost sestavit si své vlastní předplatné. Vedení nadto klade čím dál větší důraz na společenskou odpovědnost divadla a pořádá speciální akce, v nichž reflektuje současná kontroverzní témata.

A co čeká Národní divadlo Brno v roce 2017? Především rozsáhlá rekonstrukce Janáčkova divadla. Ta však nezastaví umělecký provoz, některé inscenace se totiž přesunou na scénu Mahenova divadla. Lákadlem pro diváky dále budou nové inscenace, které připravují všichni šéfové souborů. První z nich bude Paní z moře v režii uměleckého šéfa činohry Martina Františáka. Následovat bude opera Láska na dálku v režii Jiřího Heřmana a baletní premiéra Spící Krasavice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama