HaDivadlo uvede ironicky necenzurovanou Směšnou temnotu v české premiéře

Brno – Brněnské HaDivadlo uvede v rámci svého dramaturgického cyklu MY a ONI (Sebereflexe) oceňovanou hru Wolframa Lotze. Drama jednoho z nejtalentovanějších německých dramatiků současnosti bude na české jeviště převedeno vůbec poprvé.

Jan Lepšík v inscenaci Směšná temnota (foto: Petr Chodura)

Celosezónní dramaturgický cyklus HaDivadla MY a ONI (Sebereflexe) zkoumá podoby, příčiny a důsledky čar, které dělí naši společnost. Druhou premiérou cyklu a zároveň třetí premiérou této sezóny bude první české uvedení hry Směšná temnota německého autora Wolframa Lotze. Jeden z nejoceňovanějších a nejtalentovanějších současných dramatiků totiž toto téma zkoumá hned z několika pohledů.

Wolfram Lotz se dostal do povědomí v roce 2011 hrou Pár vzkazů Veškerenstvu, která byla o rok později uvedena ve vídeňském Akademietheater. Až Směšná temnota však zaznamenala opravdový úspěch a proslavila autora neobvykle vtipných a subverzivních textů. Hra získala několik významných cen a byla uvedena na několika německých scénách, včetně Burgtheatru, kde ji nastudoval režisér Dušan D. Pařízek.

„Slyšel jsem o soudním procesu proti somálskému pirátovi, který vedl soud v Hamburku. To pro mě bylo k nevydržení. To, že se tu soudí lidé, o kterých v podstatě vůbec nic nevíme. A také to, že tu mým jménem mluví takzvané právo ‒ a tedy i já mám zodpovědnost za celý ten nesmysl,“ vysvětluje první impulz k napsání Směšné temnoty její autor.

Lotz ve hře vytváří osobitou příběhovou krajinu z klišé, obrazů a citací mediální současnosti. Konfrontuje zde ty, kteří jsou přesvědčeni, že mají právo mluvit s těmi, které nikdo mluvit nenechá nebo jim nikdo není ochoten rozumět. Lotz používá známý příběh Conradova Srdce temnoty, ale i Coppolovu Apokalypsu, které cituje a paroduje. Dobrodružná cesta do džungle se však stává cestou do autorova nitra.

V brněnském HaDivadle Lotzovu hru nastudoval režisér Filip Nuckolls, který zde před čtyřmi lety uvedl Lotzův Velemarš. Stejně jako Velemarš, bude i Směšná temnota českou premiérou. „Texty Wolframa Lotze zbožňuju pro jejich inteligenci, nelaskavý humor a lidskost. Tato lidskost se projevuje v poetické absurdnosti až dadaismu, který je, podle mě, v dnešní době velice příhodnou formou k zachycení údělu člověka v naší rapidní a přelomové době různých ismů. Myslím, že Čechům je Lotz velmi blízký, neboť jeho kořeny vyrůstají z podobné půdy jako před sto lety kořeny Haška a Kafky,“ vysvětluje Nuckolls.

V hlavní roli vrchního rotmistra Pellnera se představí Jan Lepšík. V dalších rolích uvidíme Agátu Kryštůfkovou, Zbyška Humpolce nebo Jiřího Svobodu. Inscenaci doplní originální zvukový prales Tomáše Vtípila.

Premiéra Směšné temnoty se koná 11. ledna 2017 v HaDivadle. 

Témata: HaDivadlo | Brno | Divadla

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje