Studio Hrdinů reflektuje českou situaci v nové hře Petry Hůlové

Praha – Na začátku nového dramatu české současné autorky Petry Hůlové stála nabídka velvyslankyně Lucemburského velkovévodství v Praze reflektovat povídku Rogera Manderscheida „čtení v Praze“. Vznikla tak hra Buňka číslo, kterou nyní uvádí Studio Hrdinů.

Magdalena Sidonová v inscenaci Buňka číslo

Studio Hrdinů uvede nové drama české spisovatelky Petry Hůlové, která se proslavila především knihou Paměť mojí babičce, za níž dostala v roce 2003 cenu Magnesia Litera za Objev roku. Její nová divadelní hra Buňka číslo volně reaguje na motivy povídky lucemburského spisovatele Rogera Manderscheida „čtení v Praze“. Hlavním tématem hry jsou aktuální celospolečenská témata.

„Zadání bylo velmi volné a až na povinnost pracovat s daným textem, mi nechávalo naprostou tvůrčí svobodu,” říká o nabídce spolupráce Petra Hůlová. „Můj text jde především po motivech, s nimiž Manderscheid ve své povídce pracuje. Je plná aluzí na Havla, Kafku a Golema, a to mě vedlo k zamyšlení nad tím, co dnes Čechy vlastně reprezentuje, čím jsme, čím chceme být a pak logicky také kam jdeme a odkud vlastně.“

„Můj text tento terén ohmatává prostřednictvím stylizovaného jazyka jakéhosi ambivalentního kázání tří postav, jež reflektují českou situaci. Leitmotivem je portrét intelektuálních elit, vztah mezi nimi a národem. Elity mají za to, že je národ povolal, aby mu objasnily, o co tu dnes běží, ono zadání je ovšem pouze záminkou ke konečnému zúčtování,” dodává Hůlová v tiskové zprávě.

Ve Studiu Hrdinů se režie ujali Jan Horák a Michal Pěchouček. „Buňka číslo je dalším titulem, který řadíme do naší dramaturgické linie současných českých autorů. Po Panu Theodoru Mundstockovi profesora Miloše Horanského a „majerovském monodramatu” Davida Zábranského je hra Petry Hůlové třetím a v této sezóně posledním příspěvkem do této linie,” přibližuje umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.

Buňka číslo se dočkala také knižního vydání. Hra vyšla v jednom svazku v ediční řadě Studia Hrdinů společně s povídkou „čtení v Praze“. Oba texty jsou navíc doplněny německým a českým překladem.

První uvedení hry proběhlo v podobě work-in-progress na začátku prosince v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka.

Premiéra inscenace Buňka číslo se koná 13. ledna ve 20 hodin ve Studiu Hrdinů. V hlavních rolích uvidíme Magdalenu Sidonovou, Ivanu Uhlířovou a další.  

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje