Hej, mistře! Pardubický Jakub Jan Ryba přijede do Olomouce

Olomouc/Pardubice – Moravské divadlo Olomouc zve na hostující představení Východočeského divadla Pardubice Hej, mistře! Životní příběh hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, autora mimořádně oblíbené České mše vánoční, v Pardubicích nastudoval bývalý šéf olomoucké činohry Michael Tarant.

Východočeské divadlo Pardubice

Příběh hudebního skladatele Jakuba Jana Ryby, jehož Českou mši vánoční můžete ve svátečním čase navštívit snad ve všech městech, skrývá i dnes řadu tajemství. Rybův osud zaujal režiséra a bývalého šéfa olomoucké činohry Michaela Taranta a dramaturgy Věru Maškovou a Zdeňka Janála, vydali se proto po jeho stopách.

Režisér Tarant a dvojice dramaturgů se inspirovali poutavým osudem skladatele a vytvořili autorskou inscenaci s názvem Hej, mistře! V ní se pokouší objevit nový pohled na osobnost Jakuba Jana Ryby s věcností a bez klišé, které v minulosti tohoto skladatele provázely.

„Na jeho příběhu mne zaujalo především velké téma odvahy českého člověka a jeho schopnosti jít svou vlastní cestou. Přestože okolí s tou cestou nesouhlasí nebo ji úplně nechápe. Důležité je činit mravní výzvy. Vážím si lidí, kteří to dokáží, a to aniž by jim z toho kynul nějaký konkrétní prospěch,“ uvedl režisér Tarant v pozvánce na hostující představení.

Scénické obrazy, v nichž na pozadí dobových i uměleckých souvislostí vypráví inscenátoři o Rybově životní pouti, se neobejdou bez hudebních ukázek skladatelových děl, a to za přítomnosti živých muzikantů. V inscenaci účinkuje komorní smyčcový orchestr Bona Nota a Dětský folklorní soubor Radost Pardubice pod vedením Jitky Vítkové.

Inscenace Hej, mistře! Vznikla v říjnu loňského roku k příležitosti výročí 250 let o umělcova narození a 200 let od jeho úmrtí. Hlavní roli Jakuba Jana Ryby ztvárnil Tomáš Lněnička.

Hostující přestavení Hej, mistře! se koná 14. ledna v 19 hodin v Moravském divadle Olomouc.

 

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje