Jak se Tulák změnil v angažovaného občana. Městské divadlo Brno zve na premiéru muzikálu o proslulém umělci

REPORTÁŽ – Městské divadlo Brno uvádí životopisný muzikál o proslulém umělci Charlie Chaplinovi. Co ředitel divadla a zároveň režisér inscenace Stanislav Moša prozradil o blížící se premiéře na tiskové konferenci? Jak původní dílo změnil a jak bylo náročné pro hlavní představitele nastudovat ikonickou postavu?

Městské divadlo Brno uvádí muzikál o Chaplinovi
doporučujeme

Původně se měla v tuto dobu blížit premiéra úplně jiného muzikálu. Kvůli konfliktu, který dokonce skončil u soudu, však ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša sáhl do svých rezerv a rozhodl se nastudovat muzikál Chaplin. Dílo autorů Thomase Meehena a Christophera Curtise mělo premiéru v roce 2006 na Broadwayi a v roce 2012 vznikla druhá verze s markantními změnami. MdB získalo autorská práva na obě verze.

Psali jsme:  

Muzikál sleduje postavu Charlieho Chaplina od jeho šesti let, kdy díky své matce vstoupil do uměleckého světa. „Popisuje jeho umělecké hledání, nalezení oné postavy Tuláka a taky to, co je na postavě Charlieho Chaplina to nejzajímavější – proměnu umělce v angažovaného občana,“ přiblížil děj muzikálu Moša.

Jedinou zásadní Mošovou úpravou původního díla je připsání postavy staršího Chaplina. V muzikálu totiž vystupuje sedmiletý Chaplin a pak umělec ve středním věku. Moša však nechtěl mladé představitele měnit na starého pomocí líčení, rozhodl se proto připsal další roli.

Psali jsme:  

Autorem scénografie je Christopher Weyers, který celý příběh semkl do jediného prostoru filmového studia. Děj totiž rámuje vstup staršího Chaplina právě sem, kde vzpomíná na svůj život. V původním díle jsou sice předepsány změny prostoru v každém obrazu, Weyers s Mošou se však rozhodli ponechat jedinou scénu přes celý muzikál.

Tvůrci se shodli na tom, že největší kus práce museli odvést představitelé mladého Chaplina. V této roli alternuje člen souboru MdB Daniel Rymeš a student čtvrtého ročníku muzikálového herectví na JAMU Marco Salvadori. Herci byli vybráni přes náročný konkurz, který obsahoval jak zkoušky zpěvu, tak i vizuální testy s ikonickou buřinkou a knírem.

Nastudovat světoznámou postavu bylo pro mladé herce velkou výzvou. Jak přiblížil Rymeš, při hraní Chaplina v civilu byli sice svobodnější a mohli do postavy vložit něco ze sebe, proslulou postavu Tuláka bylo však nutné perfektně napozorovat.

Premiéra muzikálu Chaplin se koná v sobotu 21. ledna na Hudební scéně Městského divadla Brno.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama