Spolek Kašpar připravuje remake slavné semaforské klasiky

Praha – “Vyvěste fangle na tingl-tangle…” Slavnou píseň z klasiky Divadla Semafor nyní uslyšíme z prken Divadla v Celetné. Spolek Kašpar připravuje remake legendární isncenace Jonáš a tingl-tangl v režii Jakuba Špalka.

Divadlo, ilustrační foto

Jonáš a tingl-tangl se stal legendární inscenací z několika důvodů. Pro Divadlo Semafor byla výjimečným mezníkem, protože vznikala po ochodu Waldemara Matušky, Evy Pilarové a Karla Štědrého ze soubor na konci sezóny 1961/62. Kvůli nelehké situaci jakési “veřejně sledované krize”, kterou umocňoval fakt, že soubor putoval po Praze a neměl stálého zřizovatele, existenční nejistota přiměla jmenované populární osobnosti soubor opustit.

Situaci po odchodu interpretačních jistot souboru přiměla autorskou dvojici Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra k riskantnímu pokusu a rozhodli se stát i dvojicí hereckou. Poprvé spolu vystoupili na jevišti právě v inscenaci Jonáš a tingl-tangl, v němž se “vyznali z lásky ke kabaretům, music hallům a tingl—tanglům…”, jak se praví v textu hry.

Pražský Spolek Kašpar se nyní rozhodl vytvořit remake této významné inscenace. „Na počátku rozhodnutí zkoušet hru Jonáš a tingl-tangl byly (v mém případě) zcela sobecké důvody. Elpíčka divadla Semafor z konce šedesátých let byly u nás doma značně odřené, hláška „já jsem Zabiják, já jsem tady za divadlo“ byla velmi oblíbená a s jejich písničkami jsem se probroukal raným mládím. A nyní jsem si stále častěji uvědomoval, že o tom vlastně moc nevím. Zároveň jsem myslel na to, že aktivní pamětníci – protagonisté jsou stále tady a je možné se s nimi sejít na „výzvědy“. A smělá myšlenka byla na světě,“ říká Jakub Špalek, režisér inscenace a principál Spolku Kašpar.

Premiéra inscenace Jonáš a tingl-tangl se koná 20. ledna 2017 v Divadle v Celetné. V titulní roli Jonáše uvidíme Petra Lněničku.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje