Co se stane, když chcete dát synovi jméno Adolf? Moravské divadlo Olomouc uvede francouzskou komedii

Olomouc – Moravské divadlo Olomouc připravuje první činoherní premiéru nového roku. Francouzskou konverzační komedii Jméno o tom, jak může dopadnout večeře s přáteli, když jeden z nich chce dát synovi jméno, které nosil diktátor, uvede v režii Petra Veselého.

Vojtěch Lipina a Jan Ťoupalík v komedii Jméno (foto: Jan Procházka)

Večeře s příbuznými se může zvrtnout, když jeden z nich oznámí, že chce pojmenovat svého syna Adolf. Konverzační komedii Jméno mají na svědomí francouzští filmoví scénáristé a režiséři Matthieu Delaporte a Alexandre Dubois de La Patellière. Společně napsali scénáře k animovanému snímku Renesance nebo k akčnímu thrilleru 22 výstřelů.

Komedie Jméno byla poprvé uvedena v roce 2010 v pařížském divadle Édouard VII v režii Bernarda Murata. Hra se dočkala velkého úspěchu a brzy vznikla i filmová adaptace. V české premiéře komedii uvedlo Městské divadlo Brno v roce 2015. Nyní ji budeme moci vidět i v Olomouci.

„Myslím, že Jméno krásně navazuje na tradici francouzské konverzační komedie, ale přitom si jde svou vlastní cestou. Je to moderní text o současných problémech, narážkách na dnešní, tak trochu povrchní společnost,“ uvedl umělecký šéf olomoucké činohry Roman Vencl, který k režii oslovil Petra Veselého. Ten s olomouckou činohrou spolupracoval před dvaceti lety na pohádkových romancích Kráska a zvíře a Ondina.

„Jsem rád, že Petr nabídku přijal, protože dodnes vzpomínám na jeho Brouka v hlavě, kterého dělal v Městském divadle Zlín – Petr tyhle komedie prostě umí,“ dodává Vencl v tiskové zprávě.

Petr Veselý považuje Jméno za vtipnější variantu Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolf. Podle něj má hra také blízko ke komediím Yasminy Rezy Obraz nebo Bůh masakru. „Je to komedie, která nabízí inteligentní humor, velké herecké příležitosti a dle mého dokáže zasáhnout široké spektrum diváků,“ říká Veselý a dodává, že pro inscenaci je nejdůležitější především autentický herecký výkon.

Roli Pierra ztvární herec Vojtěch Lipina. „Jméno pokračuje v dlouholeté tradici francouzských filmových komedií, které se vyznačovaly a vyznačují noblesou a dobrým vkusem. Hlavní hrdinové pocházejí z intelektuálních kruhů, takže jejich humor je rafinovaný a chytrý,“ podotkl Lipina.

„Francouzský naturel je mi blízký. Mám rád jejich kinematografii i literaturu. To ovšem neznamená, že je jednoduché dostat se Francouzům pod kůži na jevišti. Snad se s tím popereme,“ shrnul Jan Ťoupalík, který se objeví v roli Vincenta.

Scénograf Milan Popelka inscenaci zasadil do bytu univerzitního profesora na předměstí Paříže. Autorkou kostýmů, které vycházejí ze současné módy pro vyšší střední třídu, je Zuzana Mazáčová,

Kromě Vojtěcha Lipiny a Jana Ťoupalíka v inscenaci uvidíme ještě Lenku Kočišovou, Tomáše Krejčího a Vendulu Fialovou.

Premiéra se koná v pátek 20. ledna 2017. Nejbližší reprízy jsou plánovány na 23. ledna a 4. února.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje