Švandovo divadlo chystá premiéru o neobyčejně obyčejném životě

Praha – Švandovo divadlo připravuje inscenaci na motivy novely Karla Čapka Obyčejný život. Režie se ujala herečka Martina Krátká, která se postupně prosazuje i jako divadelní režisérka.

Bohdana Pavlíková a Miroslav Hruška v inscenaci Slušný člověk

Švandovo divadlo chystá adaptaci brilantní novely Karla Čapka o tom, jak neobyčejný může být jeden obyčejný život. Dramatizaci napsala a režie se ujala herečka Martina Krátká, která se postupně prosazuje jako schopná divadelní režisérka. To potvrdila již v případě komedie CRY BABY CRY, která patří už tři roky k nejnavštěvovanějším titulům Švandova divadla.

Švandovo divadlo už v minulosti uvedlo dramatizaci Čapkova románu Krakatit a stejně jako aktuální Obyčejný život se jednalo o první uvedení těchto Čapkových děl na divadelním jevišti. Novela Obyčejný život vznikla v roce 1934 a Čapek jí završil svou tzv. noetickou trilogii, do níž patří romány Hordubal a Povětroň. Autor se v těchto dílech zabýval lidským poznáním, které má podle něj více možností a podob.

Hlavním hrdinou příběhu je bezejmenný nádražák v důchodu, který ke konci života píše své paměti. Postupně zjišťuje, že jeho život nebyl ani zdaleka tak obyčejný a jednoznačný, jak se domníval. Ze slušného člověka se najednou stává muž plný běsů, z jehož podvědomí probleskují vášně, pudy, hříchy.

Režisérka Martina Krátká o zpracování Obyčejného člověka přemýšlela už od roku 2010, kdy hrála v adaptaci Hordubala v Divadle Husa na provázku. Čapkova noetická trilogie je tak pro herečku srdeční záležitost.

„Donedávna jsem se ve všech svých inscenacích snažila zachytit témata, která společnost pálí a bolí,“ říká režisérka. „Zrcadlo, které má možnost divadlo nastavovat, má neuvěřitelně léčebné účinky. Letos jsem nabyla dojmu, že je třeba se pozastavit. Všechno je nějak příliš rychlé. Proto Čapek a proto jeho oslava života s názvem Obyčejný život. Obyčejný život, který přece nikdy není obyčejný,“ uvažuje Martina Krátká v tiskové zprávě.

Tvůrci se rozhodli adaptaci uvést pod názvem Slušný člověk. „Věříme, že má smysl znovu a znovu promýšlet, co pro každého z nás slušnost znamená, a jak je to s ní doopravdy,“ vysvětluje dramaturg inscenace Libor Vodička.  „Slušný člověk je jednak oslavou obyčejného života každého z nás, a jednak poutavě vedenou filozofickou úvahou o člověku, který se biologicky rodí jako mnohost,“ dodává Vodička.

V hlavní roli „obyčejného“ železničáře se objeví Miroslav Hruška. „Nalézám kus štěstí v tom, že se tam pan Čapek zabývá slušností, normální, úplně obyčejnou slušností, protože je jí jako šafránu a za to jsem moc vděčný, že se mohu dotknout takové věci i v dnešní době, plné experimentů. To nemyslím hanlivě, ale když se najednou objeví taková živočišná věc, prostě život „obyčejného člověka“, jak ho napsal pan Čapek, je to nádhera!“ říká herec.

Kromě Miroslava Hrušky v inscenaci dále účinkují Bohdana Pavlíková, Marek Pospíchal, Petr Buchta a Anna Glässnerová v alternaci s Martinou Krátkou.

Premiéra Slušného člověka se koná 4. února 2017 ve Studiu Švandova divadla na Smíchově.

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje