Národní divadlo Brno uvede tajemné severské drama o víře, naději a citu

Brno – Otázky svobody, odpovědnosti, identity… Stále živá témata nalezneme v dramatech Henrika Ibsena, která se hrají už více než sto let. Jedno z nich nyní uvádí Činohra Národního divadla Brno v režii uměleckého šéfa Martina Františáka.

Eva Novotná v inscenaci Paní z moře (foto: Jakub Jíra)
doporučujeme

Hlavní hrdinku dramatu Paní z moře, Elidu Wangelovou, láká širý oceán a daleko od něj není šťastná. V pochybnostech o správnosti manželství se starším lékařem Wangelem ji zastihne záhadný cizinec, který jí připomene její dávný slib. Rozhodne se odejít s námořníkem do mořských dálek nebo zůstane ve vnitrozemí s manželem a dcerami?

Kolem nevšední hrdiny Elidy rozvíjí norský dramatik tajemnost a mystiku fjordů. Severské drama o víře, naději a citu se na jeviště Národního divadla Brno vrací po více než sedmdesáti letech. Na prkna Mahenova divadla jej převedl režisér Martin Františák s Evou Novotnou v titulní roli.

Na inscenaci spolupracovala nordistka a teatroložka Karolína Stehlíková. Podle ní se Ibsen v Brně inscenuje už od konce 19. století velmi často. „Právě Paní z moře (pod názvem Mořská paní) měla v Brně dokonce svou českou premiéru. V roce 1890 tu s ní hostovalo pražské Letní divadlo na Smíchově. V Národním divadle Brno se s Paní z moře setkáme už potřetí. První inscenaci z roku 1906 režíroval tehdejší ředitel divadla Antoš J. Frýda, druhou v roce 1920 Jaroslav Auerswald,“ uvedla Stehlíková v tiskové zprávě.

Do titulní role byla obsazena herečka Eva Novotná, pro níž je to v krátkém časovém rozmezí už druhá ibsenovská hrdinka. Nedávno totiž ztvárnila Noru, která se hrála v Redutě v režii Rastislava Balleka. „Když si je představím vedle sebe, vidím, že Noru bolí hlava a Elidu duše. Nora má podpatky a Elida je bosá. A za okolností, že režisérem je Martin Františák, byla bych ráda, kdyby Elida byla taková, jakou by ji chtěl mít režisér,“ srovnává své dvě hrdinky Novotná.

Kromě Novotné v inscenaci uvidíme například Petra Halberstadta v roli lékaře Erika Wangela, Elidiny nevlastní dcery ztvární hostující herečky Anna Stropnická a Michaela Rykrová.

Premiéra Paní z moře se koná 27. ledna 2017 v Mahenově divadle.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama