Hitler už se blíží. Tento týden začaly čtené zkoušky inscenace Už je tady zas!

Praha – Tento týden začaly čtené zkoušky adaptace románu Už je tady zas! v Divadle Na Jezerce. Hru podle bestseller Timura Vermese uvede divadlo den po 78. výročí okupace Československa Hitlerovým vojskem.

Ze zkoušky inscenace Už je tady zas (foto: Ivan Kahun)

Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba pouze usnul? A co kdyby se nyní probudil? Divadlo Na Jezerce začíná zkoušet adaptaci bestselleru Timura Vermese Už je tady zas!, který originálním způsobem představuje Adolfa Hitlera, který se ocitne v současnosti.

„Je to mimořádně zábavná, ale také těžce aktuální hra“, říká principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský a dodává „přinášíme divákům tragikomedii, které rezonuje s dnešní dobou, dokáže zesměšnit negativa naší současnosti a ukázat na ně prstem. Když v závěru hry Adolf Hitler pronáší výrok: Ale za nás přece všechno nebylo jen špatné!, mohou si diváci uvědomit, že tuhle větu už někde slyšeli.“

Psali jsme:  

Adolfa Hitlera v inscenaci ztvární Ondřej Kavan. „Ondřej je proměnlivý a tvárný herec. Myslím, že pro diváky by mohl být jeho zjev i jeho výkon v téhle roli velkým překvapením“, říká režisér inscenace Matěj Balcar.

Obsazení doplňuje Kristýna Hrušínská, Zdeněk Hruška, Michal Kern, Miluše Šplechtová, Martin Sitta a Tereza Němcová a v dotočených video sekvencích Daniela Drtinová, Lea Surovcová a Václav Kopta.

Premiéra inscenace se koná v Nuslích 16. března 2017. „Chtěli jsme samozřejmě symbolické datum 15. března, na které připadá 78. výročí okupace Československa nacistickým Německem, ale z provozních důvodů musíme premiéru o den posunout – na den, kdy byl Adolf Hitler v Praze,“ vysvětluje Jan Hrušínský.

„Když se podíváme kolem sebe, vidíme, že náš svět hrubne. Co bylo před několika lety nevyslovitelné, je dnes běžnou součástí našeho života. Tolerujeme fašismus i komunismus, jako kdybychom nevěděli, o co jde. A tak raději děláme, že se nás to netýká,“ dodává Hrušínský.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje