O nevěře a krizi středního věku bude hrát Činohra Moravského divadla Olomouc v Divadle hudby

Olomouc – Činohra Moravského divadla Olomouc uvede další komedii oblíbených tvůrců Michaely Doleželové a Romana Vencla. Po vynikajícím Robinu Hoodovi dvojice připravuje další titul, kterým je pozapomenutá komedie Woodyho Allena.

Vladimíra Včelná a Ivana Plíhalová v inscenaci Central Park West (foto: Jan Procházka)

Po Robinu Hoodovi chystá režisér Roman Vencl s dramaturgyní Michaelou Doležalovou další titul. Činohra Moravského divadla uvede pozapomenutou komedii Woodyho Allena Central Park West na jevišti Divadla hudby, kde už v dvojice tvůrců v minulosti uvedla úspěšné komedie Když se zhasne a Královny.

Psali jsme:  

"Jsem vděčný za možnost inscenovat klubová představení v Divadle hudby, přestože tato scéna má svoje omezení provozní i technická. Co moje divadelní paměť sahá, měla olomoucká činohra vždy možnost nastudovat a hrát své klubové inscenace jako alternativu k tvorbě na velké scéně. Jistě by se našemu divadlu ulevilo, kdybychom měli vlastní malou scénu - tak, jak je tomu ve většině divadel našeho typu. Je to však především otázka finanční a personální, v současné době jen těžko uskutečnitelná. Do Déháčka se na Woodyho Allena těším,“ uvedl ředitel Moravského divadla Olomouc Pavel Hekela v tiskové zprávě.

Tragikomedii Central Park West  napsal legendární filmový režisér, scénárista a také dramatik Woody Allen v roce 1995. Držitel čtyř Oscarů hru napsal pro pět herců, při čemž dva manželské páry řeší v jednom newyorském bytě odhalenou nevěru a krizi jak jejich vztahu, tak středního věku.

Psychiatrička Phyllis se dozví, že nejlepší přítelkyně Carol měla poměr s jejím manželem. Předtím, než dojde k pořádné konfrontaci, se navíc odhalí, že si manžel Phyllis Sam našel mladou milenku a hodlá se rozvést.

„Woody je pro mě nejlepším komediálním autorem dvacátého století, a proto jsme sáhli po jeho divadelní hře Central Park West. U nás je prakticky neznámá a Woody ji psal přímo pro divadlo, ve filmu se tahle zápletka nikdy neobjevila. Vím, že se celkem často převádí na jeviště jeho filmy, ale nejsem toho zastáncem. Jeho snímky mají nenapodobitelnou atmosféru, kterou divadlo divákům dát nemůže, i kdyby se snažilo sebevíc,“ uvedl Roman Vencl, pro něhož je inscenování Allenovy hry splněným snem.

Podle Vencla je hra plná allenovských břitkých a skvěle vypointovaných dialogů. Herci se museli připravit na rychlejší tempo řeči, než je pro ně běžné. Texty se proto začali učit už týden přes začátkem zkoušení.

Psychiatričku Phyllis ztvární Ivana Plíhalová, pro kterou je Central Park West první hereckou zkušeností s Allenovým textem. „A musím říct, že je to jedna z nejtěžších disciplín, jaké se na divadle vyskytují. Je to množství textu, který musíte říkat přesně a ještě správně vypointovat. Ale když se zadaří, úspěch je zaručen,“ přiblížila Plíhalová.

V roli Carol se objeví Vladimíra Včelná. Jejího manžela, spisovatele Howarda, ztvární Petr Kubes, Sama Jaroslav Krejčí a mladou milenku Julii bude hrát nová členka činoherního souboru Daniela Krahulcová.

Premiéra inscenace Central Park West se koná v pátek 27. ledna 2017 v olomouckém Divadle hudby.

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje