Po úspěchu v Brně nastuduje choreograf Zuska svůj balet v Praze

Praha – Umělecký šéf Baletu Národního divadla a choreograf Petr Zuska vytvořil v loňském roce inscenaci Chvění pro soubor Baletu Národního divadla v Brně. Choreografii inspirovanou básní Vladimíra Holana a hudbou Henryka Góreckého a Jiřího Pavlici nyní přenáší na svou domovskou scénu.

Balet Chvění v Národním divadle (foto: Alexandre Katsapov)
doporučujeme

„Poslední list se třese na platanu, neboť on dobře ví, že co je bez chvění, to není pevné…“ Tak zní úryvek z básně Vladimíra Holana, kterou se nechal inspirovat umělecký šéf Baletu Národního divadla a choreograf Petr Zuska při tvorbě inscenace s názvem Chvění. Taneční příběh postavil na hudbě částí z 3. symfonie Henryka Góreckého a albu Chvění Jiřího Pavlici.

Psali jsme:  

 „Mé nové autorské taneční divadlo s názvem Chvění nebude příběhem ani odpovědí. Spíše symbolickým obrazem, jakousi básní beze slov. Jeho název však jednoznačně odkazuje na víru v to lepší. Chvění je totiž v důsledku synonymem života. Života s velkým „Ž“, který je třeba ctít a je-li nutno, za něj i bojovat…“, říká o svém díle Petr Zuska v tiskové zprávě.

Chvění je spíše symbolickým obrazem než příběhem. Odráží se v něm aktuální témata dnešní společnosti – nestabilita, migrace, byrokracie, každodenní úzkost a strach. Přesto Zuska hledá positivní smysl v chaosu dnešního světa. Vedle viny totiž existuje i odpuštění a obávaný konec může znamenat začátek.

 „Zdá se, že tímto velkým tématem, které se týká nás všech, je Petr Zuska zcela pohlcen a do té míry ovlivněn, že ho to nejen uvolnilo v uměleckém tvůrčím procesu, ale navrací ho to „k sobě samému“, jeho originalitě, talentu i jakémusi očištění pohybového a choreografického slovníku. A tedy tak, jak se to v tvorbě stává, jistá omezení v kontextu nových událostí nechají „vyhřeznout“ tomu nejlepšímu,“ napsala o díle recenzenta Marcela Benoniová na portále Opera Plus.  

Premiéry Chvění v pražském Národním divadle se konají 2. a 3. března 2017.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Divadelní svět Brno jako pilotní projekt uvítal přes 2 tisíce diváků

26.05.2021 20:29 Mezi 20. a 25. květnem otevřel festival Divadelní svět Brno divákům 8 divadelních budov a uvedl…

Divadelní svět Brno startuje už od 20. května naživo v divadlech

14.05.2021 17:17 Aktualizováno Pořadatelům mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno se podařilo získat výjimku a otevřít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama