O stavbě elektrárny a vztahu k přírodě. Miroslav Bambušek se vrací do Studia Hrdinů

Praha – Do Studia Hrdinů se vrací režisér Miroslav Bambušek, který zde nastuduje hru Dílo Elfriede Jelinek. Bambušek na této scéně naposledy uvedl inscenaci Pustina a nyní se bude zabývat velikášstvím člověka, který se pokouší pokořit přírodu a podrobit si ji prostřednictvím techniky.

Divadlo, ilustrační foto

Studio Hrdinů uvede ve spolupráci se Spolkem Mezery hru Elfriede Jelinek Dílo. Jedná se o třetí premiéru sezóny, kdy po dvou titulech českých autorů následuje drama rakouské dramatičky a nositelky Nobelovy ceny za literaturu.

„Když jsme s Mirkem Bambuškem probírali, jak navázat na naši spolupráci při Pustině, zmínil jsem Jelinek a došli jsme k jejímu, u nás nikdy neinscenovanému, Dílu. Představa propojení zlobné a geniální Jelinek s excentrickým Bambuškem mě, i v kontextu chystané premiéry současného německého autora Wolframa Lotze, velmi láká,” říká umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák o připravované premiéře.  

Hra tematizuje velikášství člověka, který se pokouší podrobit si přírodu prostřednictvím techniky a učinit z ní součást turistického průmyslu. Jelinek příběh zasadila do alpského Kaprunu, kde došlo k pádu lanovky. Tuto událost Jelinek zpracovala již ve své starší hře V Alpách. Nyní se vrací k další události spojené s touto alpskou oblastí. V květnu roku 1938 zde totiž započala stavba jedné z největších akumulačních vodních elektráren na světě. Stavba byla dokončena v roce 1955.

„Historie budování této elektrárny je pro Jelinek opět historií rakouského nenávistného postoje k cizincům se všemi jeho historickými konsekvencemi (od nacistických obětí až po zahraniční dělníky, kteří zahynuli díky nelidským podmínkám na stavbě),” píše Barbora Schnelle ve svém pojednání Elfriede Jelinek a její divadlo proti divadlu.

Psali jsme:  

Sama Jelinek o stavbě říká: „Stavba si oficiálně vyžádala 160 obětí. To jsou ale poválečné údaje, kdy na stavbě pracovali i bývalí nacisté, kteří by jinde nenašli práci. Celkový počet obětí tak bude mnohem vyšší. Kaprun za sebou táhne dlouhý krysí ocas národního mýtu, který je ale doslova postaven na kostrách a vyčerpání mrtvých, kteří tak byli obětováni přírodě, mnozí zemřeli mj. v lavinách. Zemřeli přímo či nepřímo kvůli přírodě, zatímco později lyžaři v lanovce kvůli technice v přírodě.“

Režisér Miroslav Bambušek Jelinek inscenuje poprvé. Stejnými tématy jako rakouská autorka se však sám zaobírá ve svých autorských projektech (cyklus Písně o zemi). Hru Dílo si vybral proto, že reflektuje širokou škálu vztahů k zemi.

„A s čím se u Elfriede Jelinek nejvíc peru? Těžko říct… asi s její okázalou odosobněností, nebo spíš s tou maskou, za níž je vysoká křehkost… Takže se peru asi s rozrážením téhle krusty, ale kdo ví, jestli to náhodou není spíš moje krusta… Je to myslím vynikající autorka-nezaměnitelná, která klade překážky, a to je na ní silné a krásné… Ale dost zásadní je, že nesvádím tenhle souboj sám. Myslím, že celá skupina, která na tom intenzivně pracuje, mám na mysli především herce, výtvarnici a hudebního skladatele, tu hru hraje se mnou. A to je dost zásadní… jestli to není vlastně na stejné rovině,” říká o zkoušení inscenace Miroslav Bambušek.

V inscenaci uvidíme Magdalenu Sidonovou, Milana Stehlíka, Jakuba Gottwalda, Roberta Mikluše a další.

Premiéra Díla se koná 19. února 2017 ve Studiu Hrdinů.

Premiéra inscenace S láskou Mary na Letní scéně Divadla Bolka Polívky v…

21.06.2021 01:57 Kvůli epidemii sice opožděnou, ale zato rovnou dvojitou premiéru bude mít hořká komedie S láskou…

Související:

Právě se děje