Městské divadlo Brno ohlašuje plán na příští sezónu a zve na novou inscenaci

REPORTÁŽ – Včera se konala tisková konference k nové inscenaci Městského divadla Brno – dramatu Johna Steinbecka O myších a lidech. Ještě předtím však ředitel divadla Stanislav Moša odtajnil dramaturgický plán na příští sezónu 2017/2018. Čeká nás devět lákavých titulů, z nichž pět je činoherních a čtyři jsou muzikály.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zleva: Herci Ondřej Studénka, Kateřina Marie Fialová, Jakub Uličník, dramaturg Jiří Záviš a režisér Petr Gazdík (foto: Pavla Haluzová)

Detektivní muzikál, Schimmelpfennig, Horečka sobotní noci i Bolek Polívka jako Lakomec

Ředitel Městského divadla Brno na včerejší tiskové konferenci zveřejnil dramaturgický plán na příští sezónu, kdy se chystá celkem devět titulů, z nichž pět je činoherních a čtyři jsou muzikály. Stává se již tradicí, že sezónu otvírá inscenace režisérky Hany Burešové. Tentokrát to bude komedie českého autora René Levinského Dotkni se vesmíru a pokračuj. Hra byla nedávno uvedena na Nové scéně pražského Národního divadla. Brněnské provedení se však dočká několika změn, především bude děj přenesen do Brna.

Psali jsme:  

V říjnu chystá režisér Petr Gazdík evropskou premiéru detektivní muzikálové komedie Chyť mě, když to dokážeš, napsané podle slavného filmu Stevena Spielberga s Leonardem DiCapriem a Tomem Hanksem v hlavních rolích. Muzikál vystřídá opět činoherní premiéra, kterou bude hra nejúspěšnějšího současného německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga s názvem Žena z dřívějška. Městské divadlo Brno ji uvede v režii Alžběty Burianové, která letos absolvuje studium na DAMU a inscenace v MdB bude její vůbec první práce v profesionálním divadle.

Divadlo chystá již tradiční silvestrovskou komedii. Tentokrát to bude „ztřeštěná muzikálová komedie“ Ženy na pokraji nervového zhroucení. Autorem je hudební skladatel David Yazbek, který stojí za mimořádně úspěšným muzikálem Donaha!, jenž je také na repertoáru MdB. Komorní muzikál bude uveden na Činoherní scéně v režii Stana Slováka.

V lednu nás čeká disco muzikál Horečka sobotní noci v režii Stanislava Moši a v únoru historické drama Arthura Millera Čarodějky ze Salemu v režii Mikoláše Tyce. Další evropskou premiérou příští sezóny bude netradiční muzikál Představ si to v režii Petra Gazdíka, který se odehrává ve varšavském ghettu. Do MdB se opět vrátí Bolek Polívka, který si tentokrát zahraje Moliérova Lakomce, a sezónu zakončí „elegantně excentrický muzikál“ Grand Hotel.

O něžnosti, přátelství a nenaplněných snech

Příští sobotu čeká Městské divadlo Brno premiéra dramatu O myších a lidech. John Steinbeck drama psal ve 30. letech. Přestože neměl žádné zkušenosti s jevištěm, rozhodl se napsat „hru ve formě novely“. Přes veškerou snahu nakonec zjistil, že jeho dílo je nehratelné, vydal prozaickou verzi a tu pak přepracoval do formy hry. Později se znovu pokoušel o hry-novely Měsíc zapadá a Plameny zářivé, ty však u diváků propadly. Naopak hra O myších a lidech byla uvedena v roce 1937 a měla velký úspěch.

John Steinbeck se inspiroval skutečným zážitkem, kdy mentálně retardovaný muž napadl svého šéfa. Vytvořil příběh o dvojici nesourodých přátel – slaboduchém silákovi Lenniem a jeho ochránci Georgeovi, kteří přichází pracovat na jednu farmu do Salinaského údolí v Kalifornii. Lennieho záliba v hlazení hebkých věcí jej ale vede do záhuby a zlomí vaz ženě šéfova syna.

Psali jsme:  

„Je to hra o něžnosti, lásce, nezměrném přátelství, o obrovských, i když nenaplněných snech. A o tom, jak je důležité mít v sobě touhu, pro co žít. V každém z nás je touha po něčem, co bychom mohli v životě dokázat,“ shrnul hlavní zprávu hry režisér inscenace Petr Gazdík. Podle Gazdíka je O myších a lidech na první pohled smutná a bezvýchodná hra. Zdání však klame, příběh má v sobě naději a není v něm jediná postava, která by to vzdala.

„Je to jedna z nejtěžších her, které jsem režíroval a možná i hrál,“ řekl Gazdík. Zdánlivě se totiž v příběhu nic neděje – postavy většinu děje jen sedí ve stodole a povídají si. Musí si však povídat tak, aby to diváka zajímalo a aby vnímal tíhu světa, která je v dialogu obsažena.

Inscenátoři se vyjádřili i k výtvarnému řešení inscenace. Kostýmy Elišky Lupačové Ondráčkové nejsou vyloženě ze 30. let, jsou spíše řešeny obecnější cestou. Přestože podle Steinbecka se děj odehrává ve stodole i venku, dokonce se ve scénických poznámkách objevuje rákosí a řeka, scénograf Emil Konečný vytvořil imaginaci velkého prostoru, který vede kamsi do dáli. Prostor je orámovaný přírodním materiálem připomínajícím pytlovinu.

Slaboduchého hrdinu Lennieho v inscenaci ztvární Jakub Uličník. Podle něj je pro postavu Lennieho typická přímočará jednoduchost vnímání situací. Uličník se pro tvorbu své role inspiroval dětstvím, Lennie je totiž podle něj „jako malé dítě, které je o něčem přesvědčené, nebo tomu nerozumí.“

Gazdík nakonec shrnul svoji vizi inscenace a vlastně divadla obecně. Podle režiséra je nejdůležitější „co nejjednoznačněji pochopit, co chtěl autor říct, sám se s tím vyrovnat a pak odvyprávět tak, aby se divák na začátku nadechnul a na konci vydechnul.“

Premiéry O myších a lidech se konají 18. a 19. února 2017 na Činoherní scéně Městského divadla Brno.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

RECENZE: Při sledování konverzační komedie Horská dráha se budete cítit…

20.01.2019 12:40 RECENZE - Novou sezónu Divadla Bolka Polívky zahájila francouzská komedie s názvem Horská dráha. Ve…

Dvorní fotograf Divadla Bolka Polívky Jiří Salik Sláma představí to…

11.01.2019 17:24 Brno - Snímky Jiřího Salika Slámy jsou s Divadlem Bolka Polívky spjaty už 8 let. Vzájemnou symbiózu…

Horská dráha: V první letošní inscenací Divadla Bolka Polívky se představí…

07.01.2019 10:18 Ve francouzské konverzační komedii s prvky absurdního humoru pro dva herce se v režii Petra…

Kulaté výročí zajímavého divadla: Tož dondite do BuranTeatru!

04.01.2019 14:51 Hledáte inspiraci na kulturní zážitky v roce 2019? Prožijete rádi něco netradičního? Pak pro vás…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama